İsveçli muhalifi öldürelim

Bir dönem İsveç istihbaratının komünistleri izleyen gizli bir birimi için ajanlık yapan yazar Ekberg, kurumun Filistin yanlısı yazar Guillou'yu öldürmeye karar verdiğini öne sürdü. Amacına ulaşamayan suikast için devreye Mossad da girdi

İsrail'in istihbarat birimi Mossad'ın, "tehlike oluşturduğunu" düşündüğü İsveçli sol görüşlü bir yazarı öldürmek üzere İsveç istihbaratına işbirliği öne sürdüğü ortaya çıktı. 70'li yıllarda İsveç istihbaratına bağlı gizli bir birim tarafından ajan olarak kullanılan Gunnar Ekberg, çıkardığı kitabında tartışma yaratan iddialara imza attı. Ekberg "Nasıl olsa ölecekler" başlıklı kitapta, İsveç istihbaratının gizli biriminin kendisini solcuları izlemek için görevlendirdiğini belirtti. "Tek amacım komünistleri izlemek ve hükümete bilgi vermekti" diyen Ekberg, İsveç istihbaratının Mossad'la işbirliği yaptığını öne sürdü.

'ONA KUDÜS BAKACAK'
İsveçli yazar, bu birimin çok gizli olduğunu ve dönemin birçok bakanının haberi olmadığını kaydetti. Ancak solcu yazarlardan Jan Guillou'nun gizli birimden haberi olması üzerine yazarı öldürmeyi planladığını belirtti. Kitapta Ekberg şunları yazdı: Bir gün beni gizli istihbaratın başındaki isim olan Birger Elmer çağırdı. Guillou, istihbaratın kendisini izlediğinin haberini almıştı. Elmer, çok korkuyordu ve hayatının tehlikede olduğuna inanıyordu. Kendisine 'ne yapmak istiyorsunuz' diye sordum. 'Onun icabına Kudüs'teki dostlarımız bakacak' yanıtını verdi." Ekberg, Guillou'yu öldürme planının asla geçeğe dönüşmediğini hatırlattı.

'ÖLÜM LİSTESİ'
İddiaların ortasındaki Guillou (65) ise, Filistinlilerle dayanışma derneklerine büyük destek verdiği biliniyor ve İsrail'in bugüne kadarki bütün operasyonlarını eleştirmiş bir isim. Yazar, Ekberg'in iddiasını "şüpheli" olarak nitelendirdi. "Evet Filistin yanlısı olmadığım ve Mossad karşıtı olduğum biliniyor, ancak ölüm listesinde olduğumu zannetmiyorum" dedi. İsrail hükümeti olayla ilgili açıklamada bulunmadı.

BİZE ULAŞIN