4 bomba 48 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat ile Musul'da birbiri ardına meydana gelen patlamalarda 48 kişi öldü, 250 kişi yaralandı. Bağdat'ta inşaat işçileri Musul'da ise hedef Hazne köyündeki Şii Kürtlerdi

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 11.08.2009 ABONE OL
Irak'ta intihar bombacılarına karşı hemen her yere konulan beton bariyerler, saldırılar azaldı diye kaldırıldı. Ancak beton bariyerlerin kaldırılışından bir hafta sonra ülkedeki saldırılarda gözle görülür artış yaşanıyor. Geçen Cuma günü Şiileri hedef alan bir dizi saldırıda 50'ye yakın kişi hayatını kaybetmişti. Önceki gün ise başkent Bağdat ile Musul'da meydana gelen dört ayrı patlamada 48 kişi öldü, 250'ye yakın kişi de yaralandı.

DEV KRATERLER OLUŞTU

Başkent Bağdat'ta patlayıcı yüklü iki araçla düzenlenen saldırıları ve 7 ayrı patlamada 20 kişi öldü, 109 kişi yaralandı. Sabah işçilerin iş aramak üzere toplandıkları saatlerde meydana gelen patlamaların ilki Hay el-Amel meydanında gerçekleşti. Bu saldırıda 9 kişi öldü, 46 kişi yaralandı. Şurta Arbaa'da meydana gelen ikinci saldırıda ise 8 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı. Polis saldırıların sorumlusu olarak Sünni direnişçileri işaret etti. Musul'da ise hedef Şii Şabak Kürtleri oldu. Musul'un çevresindeki Hazne köyünde yaşayan Şabak Kürtlerine yönelik bomba yüklü iki kamyonla düzenlenen saldırıda 28 kişi öldü, 138 kişi yaralandı. Polis, birbirinden 500 metre uzakta park halinde bulunan bomba yüklü iki kamyonun sivillerin yoğun bulunduğu bölgelerde patlatıldığını söyledi.

30 EV HAVAYA UÇTU

Hazne köyünde çok sayıda evin de yıkıldığı saldırada Amerikan ordusu 25 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Şabak etnik grubuna mensup kişiler yaşıyor. Başbakan Nuri El Maliki, saldırıları kınarken, azmanlar ise saldırıların bölgedeki Kürtler ve Araplar arasındaki tansiyonu daha da artırmasından endişe ediyor.

ŞABAK KÜRTLERİ KİMDİR?
Musul ve çevresinde yaşayan Şabak Kürtleri birçok kez Sünni Arap grupların saldırılarına maruz kaldı. Geleneksel olarak Musul ve çevresinde yaşayan Şabak Kürtleri, Kürt oldukları için Arap, Şii oldukları için de Sünniler tarafından dışlanıyor. 2004 ile 2008 yılları arasında 1000 kadar Şabak şiddet olayları ve tehditler nedeniyle göç etti. Tunceli'de konuşulan Dimilki (Zazaca) lehçesini konuşan Şabakların 40 bin nüfusu bulunuyor. Şabak Kürtleri, Musul bölgesinden ayrılıp Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlanmak istiyor.

ÇATIŞMANIN AYAK SESLERİ
Irak'ta Sünni ve Şiiler arasındaki iç savaşı andıran çatışmalardan sonra gözler tansiyonu giderek yükselen Kürt-Arap gerginliğine odaklandı. İngiliz Independent gazetesinin deneyimli yazarı Patrick Cockburn, "Kürt fay hattı yeni bir savaşı tetikleme tehdidi içeriyor" diye yazdı. Irak'ın kuzeyinde Arap ve Kürt askerlerin birbirleriyle yüz yüze geldikleri 480 kilometre uzunluğunda tartışmalı ve her an savaş alanına dönebilecek sınırı 'fay hattı' diye niteleyen yazara göre olası çatışmayı alıkoyan tek şey, Amerikan işgali.

BUGÜN NELER OLDU