El Fetih'in ilk Yahudi adayı

İsrailli Davis, tüm hayatını Filistin davasına adadı ve El Fetih'e girdi. Karar konseyine adaylığını koydu. Seçilirse ilk Yahudi üye olarak tarihe geçecek

Filistin'deki El Fetih yönetimi, dün Devrim Konseyi'nin 89 üyesini belirlemek için bir araya geldi. Batı Şeria'daki zirvenin en önemli özelliği ise, bir Yahudi'nin ilk kez konsey üyesi olmak üzere aday olmasıydı. Kudüs'te dünyaya gelen Uri Davis (66), kendisini "Filistinli bir Yahudi" olarak tanımlıyor. El Fetih'in tek Yahudi üyesi olan Davis, artık karar mekanizmasında da yer almak istediğini belirterek önceki gün adaylığını açıkladı. İsrail'e bugüne kadar çok sert eleştirilerde bulunan Davis, "Umarım Filistinli kardeşlerim bana güvenirler ve oylarını benden yana kullanırlar" dedi.

ASKERE DE GİTMEDİ
İsrail vatandaşlarına saldırılarının en yoğun olduğu 1980'lerde El Fetih'e katılan Davis, örgüt o dönem İsrail'de yasak olduğu için yurt dışında yaşadı. Londra ofisini yönetti, bir Filistinliyle evlendi ve Filistin'de profesör oldu. Askere gitmeyi reddetti. Çok iyi derecede Arapça bilen Davis'in birçok kitabı var. El Fetih'te başka bir İsrailli üyenin bulunmazken 700 El Fetih üyesinin Devrim Konseyi için yarıştığı seçimin sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN