Rusya-Ukrayna arasında gerginlik artıyor

Ukrayna'da Viktor Yuşçenko'nun iktidara gelmesiyle sonuçlanan Turuncu devriminden beri soğuk rüzgarlara teslim olan Rusya-Ukrayna ilişkileri Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in bu sabah yaptığı beyanla yeni bir boyuta ulaştı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 11.08.2009 13:49 ABONE OL
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya yaptığı ve Kremlin sitesinde yayınlanan açık beyanında Ukrayna yönetimini Rusya karşıtı politika izlemekle suçlarken bu nedenle şimdilik Ukryana'ya yeni büyükelçi atamayı askıya aldığını açıkladı. Ukrayna halkının Rus halkıyla komşuluktan öteye kardeş halk olduğunu ve bu nedenle Ukrayna ile ilişkiler konusunda her zaman hassas olduklarını kaydeden Medvedev, "Fakat yıllardan beri Ukrayna yönetimi apaçık bir Rusya karşıtı politika izlemeye devam ediyor.

Güney Osetya savaşında Rusya'ya karşı Gürcistan'ı destekledi. Gürcü birlikleri Ukrayna silahıyla Osetleri ve Rus barış gücü askerlerini katlettiler. Ukrayna Rusya doğalgazını aramazdaki sözleşmelere rağmen Avrupa ülkeleriyle tek taraflı sözleşmeler imzalayarak ihraç etmeyi planlıyor. Ukrayna'ya yatırım yapan Rus işadamları siyasilerin baskısına uğruyor. Karadeniz filomuzun faaliyeti sürekli engelleniyor. Rus dilinde yayın yapan basın kuruluşlarına baskı yapılıyor.

İkinci dünya savaşında Nazilere karşı verdiğimiz ortak mücadele farklı bir yoruma tabii tutulmaya çalışılıyor. İlişkilerimizdeki gerginlik artık çekilemez noktaya ulaştığı için bu ülkeye büyükelçi gönderilmesini ertelemeye karar verdik" ifadelerini kullandı. Hiçbir siyasi liderin her ne kadar art niyetli olsa bile iki ülke halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerini bozmaya gücünün yetmeyeceğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin çok yakında layık olduğu bir yere ulaşacağını vurgulayan Medvedev, Ukrayna'ya yeni büyükelçinin gönderilmesi tarihinin ise ilişkilerin durumuna göre ileride belirleneceğini söyledi.

2001 yılından beri Rusya'nın Ukrayna'daki büyükelçiliği görevini yürütmekte olan Viktor Çernomırdin, bu yılın 11 Haziran tarihinde görevden alınmış, Ağustos başında ise bu göreve eski Sağlık Bakanı Mihail Zurabov'un atandığı resmen açıklanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU