"Sarkisyan'ın Türkiye'ye gideceğini umuyoruz"

ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı ve Minsk Grubu Eşbaşkanı Matt Bryza, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Ekim ayında "futbol diplomasisi"ni sürdürmek üzere Türkiye'yi ziyaret edeceği umudunu dile getirirken, "Cumhurbaşkanı Gül, Erivan'ı ziyaret ettiğinde çok mutlu olduk ve Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Türkiye'ye giderse çok mutlu olacağız" dedi. Buna karşı Bryza, Sarkisyan'a Türkiye'ye gitmesini sağlamak için baskı yapmayacaklarını da söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 11.08.2009 14:16 ABONE OL
Matt Brzya'nın ABD Kongresince finanse edilen Özgür Avrupa Radyosu-Özgürlük Radyosu'nun Ermenice Servisine yaptığı açıklamalarda Sarkisyan'ın "futbol diplomasini"ni sürdürmek üzere Ekim ayında Türkiye'yi ziyaret etmesi umudunu dile getirdi. Ermeni basınına yansıyan açıklamalarda Bryza, son dönemde ABD'nin destek verdiği, Türkiye-Ermenistan diyaloğunun son dönemde adeta durduğunu, ilişkilerin normalleşmesi konusunda eskiye göre daha az iyimser olduğunu da kabul etti.

"İSVİÇRELİ ARABULUCULAR İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ"
"Umduklarım gerçekleşmedi" ifadesini kullanan Bryza, "Ancak o adımların atılmaması için bir neden yok ve İsviçreli arabulucular ile birlikte, süreci yeniden hareketlendirmek için tarafların neler yapabileceklerini düşünmelerine yardımcı olmak amacıyla çalışıyoruz. Bunun gerçekleşeceği yönünde biraz umudum var ancak ne kadar çabuk olacağını veya neler üzerinde mutabakat sağlanabileceği konusunda bir tahminde bulunamam" şeklinde konuştu.

"SARKİSYAN MAÇA GİDERSE ABD İÇİN ÇOK İYİ HABER OLUR"
Matt Bryza, Sarkisyan'ın Türkiye ziyaretinin gerçekleşmesi halinde ABD için "çok iyi bir haber olur çünkü dostlarımızın biraraya geldiği anlamına gelir" derken "Cumhurbaşkanı Gül, Erivan'ı ziyaret ettiğinde çok mutlu olduk ve Cumhurbaşkanı Sarkisyan da, Türkiye'ye giderse çok mutlu olacağız" ifadelerini kullandı.

Serj Sarkisyan, bir süre önce Türkiye'nin, Ermenistans ile sınırı açma yönünde "reel adımlar" atmaması halinde Ekim'de iki ulusal takımlar arasında yapılacak maç için Türkiye'yi gitmeyeceğini bildirmişti.

"MAÇA GİTMESİ İÇİN SARKİSYAN'A BASKI YAPMAYIZ"
Buna karşı Bryza, Washington'un Sarkisyan'a, Gül'ün davetini kabul etmesi için baskı yapmayacağını vurgularken de "Bir şeyler olması yönündeki arzumuzun baskı ile karıştırılmaması çok önemli" dedikten sonra Ermenistan'ta ABD'nin Ermenistan'ı baskı yaptığı yönündeki "tümüyle saçma" suçlamaların yapıldığını da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU