700 kişi sağ olarak bulundu

Morakot tayfunu nedeniyle Tayvan'ın dağlık kesiminde toprak altında kaldığı sanılan 700 kişinin sağ olarak bulunduğu bildirildi.

23 milyonluk Tayvan adasının güneyindeki dağlık 4 köyden oluşan yaklaşık 700 kişinin heyelandan önce yüksek yerlere çıktığı ve dün geceki aramalar sonucu sağ olarak bulundukları belirtildi.

Yetkililer, çok sayıda kişinin halen kayıp olduğunu söylüyor. Kurtulanlardan 200 kişinin heyelanın haritadan sildiği Kaohsiung kasabasının Hsiao Lin köyünden olduğu kaydedildi.

Yerel medyanın haberine göre Hu Jui-chou isimli kurtarma yetkilisi, köylülerin ana köyden başka bir köye gittiklerini söyleyerek, uydu telefonuyla köylülerin yerlerini bulduklarını, söz konusu köylüleri kurtarmaya gerek kalmadığını ve sadece yiyecek göndereceklerini ifade etti.

Yetkili Hu, Sanmin, Namahsia ve Chinghe köylülerini de güvenli olarak bulduklarını belirtirken, hafta sonu etkili olan tayfunun ardından pazartesi sabahı Hsiao Lin'de yaklaşık 600 kişinin, oluşan heyelanda toprak altında kaldıklarından korktuklarını belirtti.

Toprak kaymaları sonucu köy yollarının kapalı olması nedeniyle kurtarma çalışmaları ancak helikopterlerle yapılabiliyor.

Güneydoğu Asya'yı etkisi altına alan Morakot tayfunu ve Etau tropikal fırtınasında 63'ü Tayvan'da olmak üzere 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.
BİZE ULAŞIN