Belçika'da evde bir ceset daha bulundu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, evlerinde ölen iki kişinin iskeletlerinin 5 yıl sonra bulunmasının ardından, bir kişinin cesedi de ölümünden 6 ay sonra evinde bulundu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 12.08.2009 11:15 ABONE OL
Jette bölgesinde ikamet eden İtalyan asıllı kadın Giovana Muzzati (80) ve oğlu Umberto Lucano'nun (49) 2004 yılında öldükleri, ancak yokluklarının fark edilmediği belirlenmişti. Geçen hafta, evde bulunan iki iskelet olayının ardından yapılan açıklamada, Belçika'da kaybolan binlerce insanının, ülkeyi terk ettikleri varsayılarak kayıtlarının silindiği, ''ciddi ihbar'' olmadığı takdirde derin araştırma yapılmadığı bildirilmişti.

Bu olayın basına yansıması üzerine, başkentin Anderlecht bölgesinde ikamet eden ve 6 aydır haber almadığı komşusu hakkında kendini sorgulayan yaşlı bir Belçikalı, polise başvurarak söz konusu komşunun evine girilmesini önerdi.

Polis, evin tuvaletinde, Georges Jacqmin (69) isimli Belçikalı'nın cesedini bulurken, söz konusu şahısın 6 ay kadar önce, tuvaletteyken bağırsak kanamasından öldüğünü belirledi.

Jacqmin'in posta kutusunun aylardır biriken mektuplarla dolup taştığı, kendisinden haber alamayan çocuğunun ve komşularının ilgi ve tepki göstermedikleri bildirildi.

Çok sayıda ailenin ikamet ettiği büyük bir apartmanda cereyan eden bu olayın ardından sorgulanan bir postacı, ölen kişinin posta kutusunun aylardır açılmadığını gördüğünü ancak aynı binada dolup taşan başka posta kutuları da olduğunu, birkaç sefer, bu kişinin oturduğu 6. kata çıktığını fakat "ceset kokusu almadığını" anlattı.

Postacı, "kendilerine verilen talimat çerçevesinde", sadece "ödenmeyen faturalar birikince" durumu posta idaresine bildirdiklerini söyledi ve "Eskiden komşular birbirleriyle konuşup selamlaşırlardı. Şimdi insanların yoklukları aylar, yıllar sonra, posta kutularının durumundan, ödenmeyen gaz ve elektrik faturalarından anlaşılıyor. Bunlar da bankalardan otomatik ödemeye bağlanınca iş iyice zorlaşıyor" dedi.
Apartman yöneticiliği ise konuya ilişkin açıklamasında, komşulardan herhangi bir uyarı gelmediğini bildirirken, bu tür olayların çok sık yaşandığını, 6 ay önce, aynı bölgede, aylar önce ölmüş bir kişinin cesedine evinde ulaşıldığını belirtti.

Kapı komşularının birbirlerini tanımadıkları ve selamlaşmadıkları bir "egoizm dünyasında" yaşandığını söyleyen yöneticiler, "dolmuş posta kutuları görülmesi veya kötü kokular alınması halinde" polise başvurulmasını önerdi.

BUGÜN NELER OLDU