Lozan'da domuz gribi salgını

İsviçre'nin Lozan Kanton Hastanesi'nin (CHUV) doğum bölümünde pratisyen hekim olarak çalışan bir kişi, tatilde yakalandığı domuz gribini hastanede bulunan iki hastaya ve on hastane çalışanına bulaştırdı.

Bugün basına yansıyan haberlerde geçen hafta Lozan Hastanesi'nde büyük bir telaş yaşandığını ortaya koydu. Hangi ülkede tatilde olduğu açıklanmayan doktor, mesaiye başladığı gün halsizlik hissetmeye başlamış. Tatil yorgunluğunu atamadığını düşünen doktorun daha sonra ateşi de yükseldi. Bunun üzerine çalışma arkadaşları tarafından kontrolden geçirilen kişide H1N1 virüsüne olduğu ortaya çıktı.

Hastane yetkilileri ilk iş olarak doktorun o gün içerisinde temas ettiği hasta ve hastane çalışanlarına ulaştı. Olaya tanıklık eden ve eşi aynı gün doğum yapan hasta yakını, eşiyle birlikte endişelendiklerini ifade etti: "Eşimin aynı gün doğum yapması bekleniyordu ve doktorlar odaya maskeli bir şekilde gelerek Tamiflu ilacı almamız gerektiğini çünkü muhtemelen domuz gribine yakalanmış olduğumuzu söylediler."

Hastane yetkilisi Dr. Catherine Lazor-Blanchet, durumun ortaya çıkmasından sonra yapılan araştırmada, doktorun ilgilendiği on hastanın iki tanesinde virüse rastladıklarını, yirmi dört bölüm çalışanında ise on kişinin virüse yakalandığını açıkladı. Hemen tedavileri başlanan hastalarının durumlarında bir tehlike olmadığı açıklandı.
BİZE ULAŞIN