En popüler isim: Muhammed

Hollanda'da "en popüler" ismin Muhammed olduğu ortaya çıktı.

Perşembe 13.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 13.08.2009 15:42
ABONE OL
Ülkeye Müslüman göçmenlerin alınmasına karşı çıkan ve camilerin kapatılmasını talep eden Özgürlük Partisi'nin, parlamentoya sunduğu soru önergesine verilen yanıt, Hollanda'nın büyük şehirlerinde yeni doğan erkek bebeklere en çok Muhammed adı verildiğini gösterdi.

Özgürlük Partisi'nin, parlamentoya sunduğu soru önergesi, Hollanda Sosyal Sigortalar Kurumunca yanıtlandı. Hollanda Sosyal Sigortalar kurumunun verilerine göre, 2008 yılında Hollanda'nın Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht kentlerinde doğan erkek bebeklere en çok "Muhammed" adı verildi. "Muhammed" ismi, kurumun açıkladığı en popüler erkek bebek isimleri listesinde ikinci sırada yer alan "Jayden"den üç kat daha fazla tercih edildi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Özgürlük Partisi'nin soru önergesinin nedenini, İngiliz Daily Telegraph gazetesinin 2050 yılına kadar AB'de yaşayan her beş kişiden birinin Müslüman olacağına dair yayımladığı bir araştırmaya dayandırdığı belirtiliyor.

Müslümanlar arasındaki doğum oranlarının nüfusun geri kalanına göre daha yüksek olduğu Hollanda'da da şu an yaklaşık 17 milyonluk nüfusun yüzde beşini Müslümanlar oluşturuyor ancak büyük şehirlerde bu oranın yüzde 30'e ulaştığına dikkat çekiliyor.