Haber turu...

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 13.08.2009 ABONE OL
'Arabulucu istemiyoruz'
İSRAİL Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon ülkesinin Türkiye'nin arabuluculuğunda yapılan Suriye ile barış görüşmelerine devam etmeyeceğini söyledi. Ayalon Reuters haber ajansı muhabirine verdiği özel röportajda Başbakan Benyamin Netanyahu'nun Türkiye'nin arabuluculuk çabalarını takdirle karşıladığını ancak görüşmelerin olumlu bir sonuş vermediğini söyledi. Ayalon "Bu Türkler'den değil Suriye'nin dik başlı politikalarından kaynaklanıyor. Bundan sonraki süreçte olası görüşmelerin direk olarak yapılması gerekiyor" diye konuştu.

'Tatbikat ilişkileri yumuşatacak'
İSRAİL gazetesi Jerusalem Post 17 Ağustos'ta Türkiye, ABD ve İsrail'in katılımıyla başlayacak "Güvenilir Denizkızı" askeri tatbikatının Gazze krizinden sonra gerilen Türkiye-İsrail ilişkilerinde yumuşama sağlayacağını yazdı. Gazetenin yorum-analizinde "Gazze operasyonundan bu yana yapılacak bu ilk ortak tatbikat hem gerginliğin ortadan kalktığının işareti hem de gelecekte ilişkilerin sağlamlaştırılmasının da dayanağı olacaktır" denildi. Doğu Akdeniz'de yapılacak tatbikata İsrail iki savaş gemisini gönderiyor.

'Siyahi adayı kovun' çağrısı
ALMANYA'DA aşırı sağcı Ulusal Demokratik Parti (NPD), bir siyahi adayın ülkesi Angola'ya geri gönderilmesini isteyen bir açıklama yaptı. Başkanlığını Udo Voigt'in yaptığı NPD'nin, Thüringen eyaletinde bölgesel seçimler için Hıristiyan Demokrat Parti'den (CDU) aday olan 45 yaşındaki Zeca Schall'ın Almanya'dan kovulmasını istemesine sert tepki geldi. CDU, NPD'yi insanlık dışı davranmakla suçladı. Alman iç istihabaratı, yaklaşık 7 bin üyesi olan NPD'yi ırkçı ve Yahudi düşmanı olarak tanımlıyor.

BUGÜN NELER OLDU