Haşemaya "havuz yasağı"

Emerainville kentinde Müslüman bir bayanın, "burkini" olarak adlandırılan haşema ile havuza girmesi yasaklandı.

Perşembe 13.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 13.08.2009 11:07
ABONE OL
17 yaşında iken Müslüman olan 35 yaşındaki Carole adlı Fransız bayan, havuza girmesi yasaklanınca polise giderek havuz yönetimi hakkında şikayetçi oldu.

"MÜCADELE EDERİM, KAYBEDERSEM FRANSA'YI TERKEDEBİLİRİM"
Le Parisien gazetesi, bu konudaki haberinde, "Carole, İslami mayo ile yüzmek istiyordu. Havuz yönetimi yasakladı. Burka polemiğinden iki ay sonra yeni bir tartışma" diye yazdı. Carole, "Şoke edici olabileceğini anlıyorum. Çünkü burası Fransa. Ancak beni kızdıran olayın siyasi bir sorun olarak yansıtılmasıdır" dedi.

Yasağı "ayrımcılık" olarak gördüğünü de kaydeden Carole, "Bunu değiştirmek için mücadele vereceğim. Ve şayet mücadeleyi kaybettiğimi görürsem Fransa'yı terk edeceğim" şeklinde konuştu.

"BÜTÜN BUNLARIN İSLAM İLE BİR İLGİSİ YOK"
Bu arada, bölgedeki havuzları yöneten kuruluşun genel müdürü Yannick Decompois de, "Laiklik ile ilgili bir konu değil, bu bir hijyen meselesi" dedi.

Aynı olayı yansıtan BBC de, Emerainville Belediye Başkanı Alain Kelyor'un, "Bütün bunların İslam ile bir alakası yok" sözlerini aktardı. Haşema'nın bir "İslami mayo" olmadığını da savunan Kelyor, "Bu tür giysi Kuran'da yok" ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Haziran ayında bir konuşmasında burkanın dini bir konu olmadığını savunarak " Ülkemizde kafesin ardında yaşayan, sosyal yaşamdan kopmuş, kimlikten yoksun kadınların varlığını kabul edemeyiz" demişti.

Bu arada, Fransa Meclisi, burkanın kullanımının sınırlanması yollarını araştırmak üzere 32 milletvekilinden oluşan bir komisyon kurmuştu.