Kürt açılımı dış basında

Hükümetin Kürt açılımının ardından Fransız medyasının Kürt sorununa ilgisi arttı. Fransız basının iki önemli gazetesi PKK terörünün 25 yıl önce başladığı Eruh ve Şemdinli'ye muhabirlerini göndererek gelişmeleri sayfalarına taşıdı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 13.08.2009 15:17 ABONE OL
"Kırılgan umut"
Le Monde'da Türkiye muhabiri Guillaume Perrier'nin imzasını taşıyan haberlerde Ankara'daki siyasi kulislerin yanı sıra Şemdinli'de eski PKK'lılarla yapılan röportajlara da yer verildi. Şemdinli'de bombalı saldırıyla gündeme gelen Umut Kitabevi'nin sahibi eski PKK'lı Seferi Yılmaz'ın anlattıklarına geniş yer ayrıldı. Seferi Yılmaz, 15 Ağustos 1984'te PKK'nın ilk eylemlerinden biri olan Şemdinli Karakolu baskınını nasıl planladıklarını ayrıntılarıyla açıklarken, "21 kişiydik. Ben krokileri çizmiştim. Yolları kestik. İlk grup jandarmaların çıkmasını engellemek için karakolun karşısına geçti. Üç asker öldürüldü ama asıl amacımız propagandaydı. Kahvelere girerek PKK'nın fikirlerinden, 1980 darbesinden ve siyasi mahkûmlardan bahsettik. Ardından Irak yönünde dağlara kaçtık." ifadelerini kullandı. 15 yıl cezaevinde kaldıktan sonra Şemdinli'ye dönerek Umut Kitabevi'ni açtığını söyleyen Seferi Yılmaz, 2005 yılındaki bombalı saldırıyı da anlattı. Bir müşterinin hayatını kaybettiğini kendisinin yaralı kurtulduğunu belirten Yılmaz, o dönemde 3 ay içinde 16 saldırının olduğunu iddia etti. Saldırı sonrasında yakalanan askerlerin "ordunun kontrgerilla metotlarını ortaya çıkardığı" belirtilen haberde "baskıların binlerce sivili mağdur ettiği" dile getirildi.

Haberde eski bir kadın militanın "Türk Devleti'ne güvenmiyoruz. DTP haklarını kullanamıyor. Devlet, Abdullah Öcalan'ın tekliflerini dikkate almalı." sözleri de yer aldı. DTP'nin Şemdinli bürosunu ziyaret eden Le Monde muhabiri, duvarlarda ölen PKK'lı militanların posterlerinin asılı olduğunu ifade ederken büro sorumlusu Emrullah Öztürk'ün "15 Ağustos'taki saldırı Kürt direnişinin ilk çığlığıydı. Yıllarca işkence yaşadık. Geleneksel kıyafetlerimizi giymemizi bile engellediler. Abdullah Öcalan'ın önerileri ne olursa olsun destekleyeceğiz." sözlerini habere taşıdı.

Le Figaro: "Kürtler barışı soluyor"


Fransa'nın bir diğer yüksek tirajlı gazetesi Le Figaro ise önceki gün muhabiri Laure Marchand'ın Eruh'taki gözlemlerini yayınlamıştı. Haberde 25 yıl önce eş zamanlı ilk silahlı eylemin yapıldığı Eruh'ta halkın siyasi çözüm için bu kez büyük umut taşıdığı kaydedilmişti. Le Figaro'da yayınlanan haberde PKK için sembolik önemi olan Eruh'un "büyük oranda silahlı mücadeleye destek verdiği" kaydedildi. 23 yaşındaki bir PKK militanının görüşlerine yer verilen haberde bugüne kadar ilçeden 2 bin kişinin örgütün saflarına katıldığı ifade edildi. Ancak hükümetin son açılımının Eruh'ta ümitle karşılandığı belirtilen haberde siyasi temsilcilerin akan kanın durması için son şans olarak gördüğü dile getirildi. Genel af, Kürtçe eğitim ve Anayasal tanınma gibi talepleri olduğunu söyleyen DTP'nin Eruh temsilcisi İbrahim Şen, "Eğer haklarımız masaya konursa dağda kimse kalmaz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU