Morakot tayfunu bilançosu: 103 ölü, en az 61 kayıp

Haftasonu Tayvan'ı vuran Morakot tayfununun ardından adadaki ölü sayısının 103'e yükseldiği, en az 61 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Yerel medyanın haberlerinde, toprak altında kaldıkları sanılan ancak sağ olarak bulunanların sayısının da bine yükseldiği açıklandı. Heyelanların görüldüğü güneydeki Kaohsiung kasabasında 32 kişinin daha cesedinin bulunmasıyla ölü sayısının 103'e yükseldiği, 45 kişinin de yaralandığı kaydedildi. 23 milyon nüfuslu Tayvan'da tayfunun verdiği tarım zararın 8,8 milyar Yeni Tayvan Doları (Yaklaşık 267 milyon ABD doları) olduğu ifade edildi.

Sellerden dolayı yüzlerce yolun kapandığı ve köprülerin yıkıldığı, felaket bölgesindeki köylülerin helikopterlerle taşındığı belirtildi. Tayvan'ın orta kesimindeki halkın suların geri çekilmesiyle evlerine dönmeye başladığını ve evlerini tamir etmeye başladıkları bildirildi. Adadaki hükümet, özel teşebbüsler ve televizyonlar da milyonlarca dolar değerinde yardım ve eşya bağışı yaptı.

Bu arada ana kıta Çin merkezli Tayvan Boğazı ile İlişkiler Derneği'ne (ARATS) üye şirketler de Tayvan'a 100 milyar yuandan fazla (14.6 milyar ABD doları) ve 5 milyar Hong Kong doları (645 bin ABD doları) tayfun yardımı yaptı.

Çin'deki Kızıl Haç Derneği de adadaki Kızıl Haç Derneği'ne 2,2 milyon dolar tayfun yardımı verdi.

BİZE ULAŞIN