Rusya uzay savaşına hazır

ABD'nin 2030'a kadar uzaydan Rusya'yı vurabilecek sistemler geliştirmeye yönelik projeleri Kremlin'den karşılık buldu: Uzay savunma sistemleri kuruyoruz. Gelişmelerden tedirgin olan Çin: Dünya güvenliğini riske sokmayın

Rusya ile ABD arasında nükleer silahların azaltılmasını öngören yeni anlaşma için müzakereler sürerken, iki ülke karşılıklı savunma hamlelerine de hızla devam ediyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ülkesinin uzay savunma sistemleri kurması için düğmeye bastı. Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Zelin, hava ve uzay silahlarındaki gelişmeler ile başta Obama yönetimindeki ABD olmak üzere pek çok ülkenin 2030'da Rusya Federasyonu topraklarında istediği noktayı vurabilir hale geleceğini belirtti. "Bu sebeple hem hava savunma sistemlerimizi geliştireceğiz, hem de uzay savunma sistemleri kuracağız. Bu sanal değil, gerçek bir tehdittir" diyen Zelin, savunmanın yanı sıra karşı saldırı sistemleri geliştirmeleri gerektiğini de vurgulayarak Kremlin'e mesaj gönderdi.

YENİ ASKERİ DOKTRİN

Zelin, "2020'ye kadar tamamlanması gerekiyor" dediği askeri yeniden yapılanma hamlesinin amacını "Barış zamanında dünya ya da bölge çapında potansiyel saldırganları engelleyebilen, savaş zamanında tam güçle silahlı saldırıyı püskürtebilen yeni kaliteli silahlı kuvvetleri oluşturmak" ifadeleriyle anlattı. Geçtiğimiz aylarda Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Yardımcısı Orgeneral Yuri Baluyevski yeni bir askeri doktrin tasarısı hazırlanacağını açıklamıştı. Baluyevski, yeni doktrinin tüm çağdaş tehditleri ve değişen jeopolitik, askeri ve siyasi duruma cevap vermeyi hedeflediğini belirtmişti.

ABD YASAĞI REDDETMİŞTİ

Diğer yandan, Silahsızlanma Konferansı'na katılmak için Cenevre'de bulunan Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi uzayda silahlanma yarışının tehlikelerine dikkat çekti. Hiçbir ülkenin küresel güvenliği tehdit edecek biçimde silahlanmaması gerektiğini kaydederek "Diğer ülkeler üzerinde nihai stratejik avantaj arayışına girmek yasak olmalı. Başkanımız Hu Jintao bu konuda çok tedirgin. Çin hiçbir biçimde nükleer silah yarışına katılmayacak. Ancak kendini savunma hakkını saklı tutacak" diye konuştu. Çin ve Rusya'nın uzayda silahlanmanın yasaklanması amacıyla anlaşma yapılması önerilerini ABD reddetmişti.

BİZE ULAŞIN