Primatlarda da taklit, sosyal bağın temeli

Primatların da insanlar gibi taklit edilmekten hoşlandığı ve taklidin sosyal bağa atılmış ilk adım olduğu ortaya çıktı.

Cuma 14.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 14.08.2009 13:31
ABONE OL
Bilim adamları "taklit" ve sosyal bağın iyi olmadığı otizm gibi bazı hastalıkları anlamakta yardımcı olması amacıyla taklidin primatlarda sosyal bağı nasıl sağladığını araştırdılar.

Daha önce yapılmış araştırmalarda insanların bilinçli olmadan aynı hareketi yapan karşısındaki kişiye daha fazla yakınlık duyduğu görülmüştü. Bundan yola çıkan ABD ulusal sağlık enstitüleri ile Roma bilişsel bilimler ve Parma Üniversitesi'nden bilim adamları çok sosyal olduğu bilinen kapuçin maymunlarının davranışlarını inceledi.

Maymunlar iki gruba ayrıldı. Her maymuna bir top verildi. Grupların birinde araştırmacı, maymun topla oynarken onu taklit etti; topu zıplattı ya da ağzına götürdü. Diğer grupta ise başka bir araştırmacı, maymun topla ilgilenirken başka bir hareket yaptı. Hareketleri taklit edilen maymunlar, araştırmacının arkadaşlığını kabul ederek onunla daha fazla zaman geçirdi.

Başka bir deneyde de oyuncak verilen primatların bir ödül aldıktan sonra nesneyi araştırmacıya vermesi istendi. Ödül verilse bile, maymunlar hareketlerini taklit eden araştırmacıya oyuncağı verdi, diğer araştırmacıları göz ardı etti.

Araştırma Science dergisinde yayımlandı.