"Rusya-Türkiye ortaklığı şüpheleri artırdı"

Haftalık yayımlanan The Economist dergisi son yıllarda büyük gelişme gösteren Rusya-Türkiye ilişkilerine yer ayırdı.

Cuma 14.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 14.08.2009 09:41
ABONE OL
Geçtiğimiz günlerde Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile Türkiye arasında Ankara'da çok sayıda önemli anlaşmaya imza atılmasına dikkat çeken dergi, eski iki büyük rakibin şimdi iki müttefik ülke haline geldiği yorumunu yaptı. İki ülke ilişkilerinin son yıllarda büyük ivme kazandığını ve Türkiye'nin en büyük ticari ortağının Rusya olduğunu yazan dergi, "Ama hangi taraf önde derseniz cevap Türkiye." ifadesini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinde tarihi gerçekleri hatırlatan The Economist, Osmanlı İmparatorluğu ile Ruslar arasında tarihte birçok kez kanlı savaşların meydana geldiğini, Türkiye'nin NATO'nun bayrağını güneyde Rusya'ya karşı kullandığını yazdı. Türkiye'de Ruslarla ilgili, "Ruslar hain olurlar" gibi geleneksel tabirlerin kullanıldığını yazan dergi, Türkiye ile ilgili şu yorumlarda bulundu: "Türkiye'nin benzersiz bir konumu var. Bu da ülkeye enerji koridoru konumunu kazandırıyor. Türkiye bu konumunu AB üyeliği için bir koz olarak kullanıyor."

Rusya'nın Karadeniz'den geçireceği yeni doğalgaz boru hattı için Türkiye'yi ikna ettiğini yazan dergi, buna karşılık Türkiye'nin ise Ceyhan'a petrol sağlaması için Rusya'yı ikna ettiğine dikkat çekti. Rusya-Türkiye ilişkilerinde Gürcistan savaşının büyük bir test olduğunu vurgulanan dergi haberinde, "Türkiye'nin Rusya-Gürcistan savaşı sırasındaki duruşu en büyük test niteliği taşıdı. Türkiye bu esnada boğazlardan geçişin Montrö Konvansiyonu'nda belirtildiği kriterleri çok dikkatli bir şekilde uyguladı." ifadesini kullandı.

Putin ile Erdoğan'ın iyi anlaştığını belirten The Economist, her iki liderin de "maço, sportmen ve otoriter eğimli" olduklarının altını çizdi. Derginin haberinde ayrıca, Türkiye'nin bugünün Rusya'sıyla iyi geçinen nadir ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.

The Economist son olarak, Rusya'nın PKK'yı terörist olarak fişlememesinin hala iki ülke ilişkilerinde kaygan bir zemin oluşturduğu yorumunu yaptı.