Hahamlardan domuz gribine karşı oruç çağrısı

İsrail'de giderek yayılan ve bugüne kadar 8 kişinin öldüğü domuz gribine karşı mücadele için, hahamlardan halka bir gün oruç tutulması ve dua edilmesi çağrısı geldi.

Cumartesi 15.08.2009 00:00
ABONE OL
İsrail'in Sefardik hahambaşlarından Şlomo Amar, H1N1 virüsü salgınına karşı 19 Ağustos çarşamba günü oruç tutulmasını ve bu günün dualara ayrılmasını istedi.

İsrail koalisyonunda yer alan aşırı dinci grubun partilerinden Şas'ın ruhani lideri Haham Ovadya Yosef ile diğer bazı hahamlar da Amar'ın çağrısına destek verdi. Hahamların yayımladığı duyuruda, virüsün Meksika'dan tüm dünyaya yayılmasına, işlenen günahların neden olduğu da öne sürüldü.

Hafta başında 50 kadar haham ve kabalist de uçakla İsrail üzerinde tur atarak, İsrail'i domuz gribine karşı havadan okuyup üflemişti.

Hahamların uçak turu sırasında dualar okunmuş, şofar adı verilen boynuz 7 kez üflenmişti.

Ynet sitesi de hafta başında bazı hahamlarla doktorların, İsrail'de her kapının girişinde yer alan ve içinde Tevrat'tan yazılar bulunan "mezuza"ların öpülmesinin salgını yaydığından söz ederek, mezuzaların öpülmemesini tavsiye ettiğini, Amar'ın mezuzalara dudak değdirilmesi yerine uzaktan öpülmesini söylediğini bildirmişti. Genellikle tahta, metal veya camlardan yapılan mezuzalar, kapı pervazlarına çakılıyor ve bunların haneleri koruduğuna inanılıyor.

İsrail'de domuz gribinden ölenler listesindeki bazı hastaların diğer bazı hastalıkları da bulunduğu biliniyor. Domuz gribine yakalananların sayısının son haftalarda hızla arttığı İsrail'de, 3 bin dolayında kişiye virüsün bulaştığından şüpheleniliyor.