Kayıp gemi bulundu

Geçtiğimiz hafta kaybolan Finlandiya bandıralı Arctic Sea adlı yük gemisi, 1,8 milyon dolar değerinde kalas yükü ve 15 kişilik Rus mürettebatıyla, Fransa deniz sularında bulundu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 15.08.2009 12:40 ABONE OL
Fransız Savunma Bakanlığı tarafından açıklamada geminin eski Portekiz kolonisi takım adaları Cape Verde'den 520 mil uzaklıkta olduğunu bildirdi.

Geminin Fransa deniz sularında kaybolmasının üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen haber alınamamıştı. İsveç polis yetkilileri, gemi mürettebatından kendilerine bir grup kişinin İsveçli uyuşturucuyla mücadele polisi kılığında gemi güvertesine çıkıldığı yönünde bir arama yapıldığını söylemişti.

Ardından yetkililer mürettebatın ilk önce geminin sahibi olan şirketi alarma geçirdiği, şirketin Finlandiya'daki Rus büyükelçiliği ve Rus büyükelçiği'nin de İsveçli meslektaşlarıyla görüştüğünü belirtmişti. Rusya'da yayımlanan denizcilik dergisi Sovfracht'ın editörü Mikhail Voitenko, geminin kalas dışında başka "önemli" şeyler taşıyor olmasının bir ihtimal olduğuna dikkat çekmişti.

Russia Today televizyonuna konuşan Voitenko, "Bu yüzden geminin üçüncü ülkeler tarafından transit geçişine izin verilmemiş olabilir. Dolayısıyla duruma son derece gizemli ve karmaşık bir süs verilmiş olabilir" iddiasinda bulunmuştu.

Ayrıca Rusya Başbakanı Dmitri Medyedev da Helsinki kayıtlı Solchart Management şirketi tarafından işletilen Arctic Sea gemisini arama çalışmaları için Rus deniz kuvvetlerini geminin kaybolduğu bölgeye hareket ettirmişti.