Kıbrıs, katliamlarda ölenleri konuşuyor

Ada'da savaş sırasında iki tarafın da yakaladığı esirleri öldürdüğü gerçeği, Türk ve Rum basınında çıkan yazılarda ve yayımlanan kitaplarda kaleme alınıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Kıbrıs'ta savaş sırasında Türkler tarafından esir alınan 5 Rum askerden 21 yaşındaki Yannis Papayanni'nin cenazesi dün (esir düştüğü 14 Ağustos'ta) öldürülmesinin 35'inci yılında törenle kaldırıldı. Diğer 4 askerin cenazeleri ise önümüzdeki günlerde kaldırılacak. Son fotoğrafları o dönem Günaydın gazetesi adına Ada'ya giden ve savaşı izleyen muhabir Ergin Konuksever tarafından çekilen Rum askerler Andonakis Korelis, Panikos Nikolaou, Hristoforos Skordis, Yannis Papayannis, Filipos Hacikyryakos'un kemikleri DNA testinden sonra ailelerine teslim edildi. Askerlerden Papayanni'nin cenazesi toprağa verildi. Kıbrıs'ta ölüler, aslında bir süredir kitap ve gazeteler üzerinden konuşuluyor. 1964 ve 1974 yıllarında her iki tarafın da birbirlerinin köylerini basarak aileleri katlettikleri; her iki tarafın da yakaladıkları esirleri "öldürdükleri" gerek Türk gerekse Yunan ve Rum basınında ve yayımlanan anı kitaplarında da kaleme alınıyor. Özellikle bazı Rum gazeteleri Kıbrıs'ta Türklerin Rumları katlettiği kadar Rumların da Türkleri katlettiğini kabul eden yazılar çıkıyor. Kıbrıs'ta her iki dilde yayımlanan "Kanın Sesi" adlı kitabın yazarı Antonis Angastiniotis 1964 ve sonrasında Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerini basan başıbozuk Rum gerillaların katliamlarını kaleme alması tartışılmaya devam ediyor.

AİLELERE İADE EDİLİYOR

Yunanistan'da yayımlanan ve 1974'te Kıbrıs'taki Yunan Gücü'nde görev yapmış bir Yunan subayın anılarını kaleme alan avukat Vasilis Guruyannis'in ise "Yeşil Hatta Kırmızı" adlı kitabında Rum komandoların Kocakaya tepesinde esir aldıkları Türk askerlerini nasıl öldürdüklerini anlatıyor. Kıbrıs'ta Türk ve Rumlardan oluşan "kayıp şahıslar" karma komitesinde görevli olan ve DNA testleriyle tespit edilen kemikleri ait oldukları Türk ailelere teslim etme görevini üstlenen Gülden Plümer Küçük, bugüne kadar yapılan kazı- teslim işlemlerinden alınan sonuçları şöyle değerlendiriyor: "Kıbrıs'ta 1963- 64 ve 1974 olaylarında 502 Kıbrıslı Türk ve 1468 Kıbrıslı Rum kayıplara karıştı. Bugüne kadar kazılarda 500'e yakın kayıp şahıs çıkarttık ve 150'sini ailelerine teslim ettik." Bugüne kadar 500 kayıp şahıs, gömülü oldukları yerden çıkartıldı, ait oldukları iskeletlere yerleştirildi. DNA testleri ile kimlikleri tespit edilip ailelere iade edilenlerden 130'u Rum, 100'ü de Kıbrıslı Türk. DNA testleri tamamlandığında geri kalanlar da ait oldukları ailelere iade edilecek.