'Ötanazi yasak ama açlıktan ölebilirsin'

Ötanazinin yasak olduğu Avustralya'da mahkeme, 49 yaşındaki felçli bir adamın bakıcısına "Beni yemeden içmeden kesin" talimatı vermeye hakkı olduğuna karar verdi

Avustralya'da elleri ve ayakları felçli Christian Rossiter, acı içinde kıvrandığını söyleyerek hayatına son verilmesi için kendisine izin verilmesini istedi. Ötanazinin yasal olduğu İsviçre'de bir klinikte hayatına son vermeyi düşünen Rossiter'in avukatı durumu yerel mahkemeye taşıdı. Mahkeme dün verdiği kararla talihsiz adamın girişimini olumlu karşıladı. Hâkim Wayne Martin, Rossiter'in bakımını üstlenen bakımevinin, hastanın isteği üzerine yemek ve içmeden keserse suç işlemiş sayılmayacağını açıkladı. "Bu ne ötanazi, ne de yaşam hakkıyla ilgili bir karar" diyen hâkim hükmün "Hastanın tedavisini kendi isteğiyle yönlendirme hakkı" ile ilgili olduğunu belirtti.

İKİ HAFTADA ÖLÜR
Rossiter'in avukatı "Karar, ötanazi kavramına yeni bir anlam getirdi" diye yorum yaptı. 49 yaşındaki adamın doktoru ise beslenmenin kesilmesi halinde Rossiter'in iki hafta içinde öleceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN