Gazze'de İslami Emirlik ilanına Hamas baskını

Gazze Şeridi'nde El Kaide'ye bağlı bir örgütün lideri "Kudüs başkentimiz, liderimiz de Ladin" diyerek bağımsızlık ilan etti. Hamas'ın operasyonunda 28 kişi öldürüldü, lider intihar etti

Gazze Şeridi'nin yaklaşık iki yıldır hâkimi olan Hamas yönetimi, El Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen ve bölgede "İslami Emirlik" ilan eden Cünd-ü Ensarullah örgütünü kanlı bastırdı. Gazze Şeridi'ni, El Fetih'in bölgeden çekilmesinin ardından en kanlı gününü yaşatan olaylar cuma günü başladı. Refah kentinde faaliyet gösteren örgütün lideri Abdüllatif Musa, namaz sırasında "Refah'tan başlayarak tüm Gazze Şeridi'nin İslami kanunlarla yönetileceğini" bölgeyi İslami Emirlik, başkentini de Kudüs ilan ettiğini açıkladı. 'Liderimiz Ladin' dedi. İsrail'le yedi aydır yürürlükte olan bir ateşkes anlaşması yapan Hamas'ı da sert eleştiren Abdüllatif Musa'nın bu açıklaması üzerine Hamas cumartesi sabaha karşı operasyon başlattı. Bölgenin tek hakimi olmak isteyen Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, bir camiye sığınan örgüt üyelerine taramalı tüfek ve roketlerle saldırdı.

BÖLGEDE CİHAD

Cünd-ü Ensarullah da el bombalarıyla yanıt verdi. 7 saat süren çatışma sonunda lider Abdüllatif Musa'nın, üzerindeki intihar kemerini patlattığı ve öldüğü bildirildi. Olaylarda Cuma dışında 28 kişi daha öldü, 120 kişi de yaralandı. Hamas'ın önde gelen komutanlarından Ebu Cibril Şimali dahil 5 Hamaslı da öldürüldü. Çok etkin olmadığı belirtilen ve üye sayısını bilinmeyen Cünd-ü Ensarullah, Filistinlilerin Ortadoğu'da cihad başlatmasını istiyor. Hamas ise savaşın sadece İsrail'le olduğunu savunuyor.

BİZE ULAŞIN