Taliban, en güvenli NATO karargâhını vurdu

20 Ağustos'taki seçimler öncesi Afganistan'da sular durulmuyor. Seçimleri sabote edeceğini duyuran Taliban, bu kez başkent Kâbil'in en sıkı korunan mahallesindeki NATO karargâhını vurdu

Devlet başkanlığı ve eyalet seçimlerine 5 gün kala Afganistan yine kan gölüne döndü. Taliban'ın başkent Kâbil'in en sıkı korunan mahallesindeki NATO karargâhı yanında düzenlediği bombalı saldırıda en az 7 kişi öldü, 101 kişi de yaralandı. Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed Zahir Azimi, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırının karargâhın ana kapısının yanında gerçekleştiğini belirtti. Saldırının ardından Taliban sözcüsü Sabiullah Mücahit, AP haber ajansına saldırıyı üstlendiklerini açıkladı. Araçta 500 kiloluk patlayıcı bulunduğunu söyleyen Mücahit, hedefte NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (İSAF) merkezinin ve aynı sokaktaki ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve çok sayıda büyükelçiliğin de bulunduğu bölge, saldırının ardından polis kordonuna alındı. Saldırının ardından basına konuşan ISAF sözcüsü Eric Tremblay, saldırıda ISAF askerlerinin yanı sıra sivillerin de hayatını kaybettiğini belirtti. Diğer yandan patlamada Ulaştırma Bakanlığı binası da büyük hasar gördü. Çok sayıda bakanlık çalışanı vücutlarına saplanan cam kırıkları sebebiyle yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

KÂBİL 6 AY SONRA İLK KEZ HEDEFTE

Afganistan'da seçime günler kala saldırıların daha da artmasından korkuluyor. Taliban yetkilileri daha önce "Amerikan oyunu" olarak niteledikleri seçimleri sabote edeceklerini açıklamış ve halkı seçimi boykot etmeye çağırmıştı. Özellikle ülkenin güneyinde uluslararası güçler ile Taliban arasında uzun süredir yaşanan kanlı çatışmalara rağmen, başkent Kabil son dönemlerde büyük saldırılara hedef olmuyordu. Kabil'de son olarak geçtiğimiz Şubat ayında 3 resmi binaya saldırı düzenlenmiş ve bu saldılarda 20 kişi hayatını kaybetmişti.

"BİZ ALLAH'IN ASKERLERİYİZ"
GUARDIAN gazetesi muhabiri Ghaith Abdul-Ahad, Taliban militanlarının arasına girdi. Afganistan'da Taliban kampına giden Abdul-Ahad, örgütün en güçlü isimlerinden, "Hakkani Ağı"nın lideri Celaleddin Hakkani ile görüştü. Hakkani, "ABD ne kadar asker gönderirlerse, vurulacak hedef sayısı da o kadar artar" dedi. Sabah 9'dan öğleden sonra 16'ya kadar hükümete bağlı güçlerin her tarafı kontrol ettiğini belirten Hakkani, "Geri kalan saatler bizim. Biz Allah'ın askerleriyiz. Onun için öldürüyoruz" dedi.


BİZE ULAŞIN