Asrın soyguncusu artık huzurevinde

İngiltere'de 46 yıl önce tarihin en büyük tren soygununu yapan ve 2001'den beri ülkesinde hapis yatan Ronnie Biggs, 80 yaşının ümitsiz sağlık sorunlarından ötürü hastaneden huzurevine nakledildi.

Biggs'in avukatı Giovanni di Stefano, "Biggs hasta. Huzurevine yerleşebilecek gücü var ve burası onun son müsait evi olacak" dedi.

1963 ağustosunda Glasgow-Londra seferini yapan posta treninden, makinisti döven çetesiyle tam 2,6 milyon sterlin dolu torbaları çalan Biggs, cezaevinden kaçtıktan sonra yıllarca Brezilya'da Rio de Janeiro'da yaşadı. 2001'de özel uçakla ülkesine dönerek cezaevine girmeyi kabul etti. Britanya Adalet Bakanı Jack Straw, 6 Ağustosta Biggs'i geçirdiği felçler ve zatürreeden ötürü temelli affetti ve Biggs hapisten çıktı.

İngiliz gazetelerinin "asrın soygunu" olarak tabir ettiği tren soygununda Biggs'in çaldığı para, bugünün değeriyle 40 milyon sterlin, yani 65 milyon dolar.

Biggs, uzun yıllar paparazzoların (paparazzi) takımının tiryakisi olduğu, şen şakrak yaşamasıyla da meşhur olmuştu.

Yüzyılın büyük soyguncusu Biggs artık nihai olarak huzurevinde, başkent Londra'nın kuzeyinde oğlunun evine yakın yerde...
BİZE ULAŞIN