İsrail'e yaptırım gelsin

El Fetih Devrim Konseyi'ne seçilen ilk Musevi olan Davis, "Karardan onur duyuyoru'm" dedi. Ortadoğu sorununun çözümü içinse İsrail'e yönelik uluslararası boykot çağrısı yaptı

Filistin yönetimini elinde bulunduran El Fetih'in Devrim Konseyi, bu hafta ilk kez Musevi kökenli bir üyeyi seçti. Bir Filistinliyle evli olup hayatını bu davaya adayan, İsrail vatandaşı Prof. Uri Davis, böyle bir göreve seçildiği için onur duyduğunu söyledi. Kendisini "Musevi kökenli bir Filistinli" olarak tanımlayan Davis, Sabah'ın sorularını yanıtladı:

Filistin'in köklü partisine, binlerce aday arasından seçilmek nasıl bir duygu?
İlk olarak şunu söylemeliyim ki ben bir Müslüman olarak kayıtlıyım. Ve sanırım El Fetih'in ilk Musevi kökenli Filistinli üyesiyim. Böyle bir göreve seçildiğim için de büyük onur duydum. Bence Arap olmayan biri olarak bu çok büyük bir gururdur.

Konseye aday olmanızın amacı neydi?
1984'ten beri El Fetih üyesiyim. Devrim Konseyi'ne girmek istememin asıl nedeniyse El Fetih içindeki büyük bir boşluğu doldurmaktı. Bu da Arap kökenli olmayan, ancak Filistinlilerle dayanışma içinde olan yüzlerce El Fetih üyesi ve gönüllüsü Museviyle kurulamayan iletişimdi. Filistin davasına onların katkılarını arttırmak çok önemli.

Konseye üyeliğinizle hangi yenilikleri katmak istiyorsunuz?
Filistin dayanışması Amerika ve AB'de etkin şekilde çalışıyor. Ancak bence tüm dünyayı harekete geçirmek gerekiyor. Kiliseler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla dış politika harekete geçirilmeli. Devrim Konseyi'nde çalışanlar komitelere ayrılacak. Ben de uluslararası ilişkiler konusunda gönüllü olacağım. Konferanslar hazırlayıp Filistinlilerin sesini duyuracağım.

' BM yasalarına uyulsun'
İsrail-Filistin arasında yıllardır bitmeyen sorun nasıl çözülebilir?
Her şeyden önce İsrail Birleşmiş Milletler kararlarına uymalı. Kudüs İsrail devletinin başkenti değil, BM'nin yönettiği uluslararası bir kenttir. Yahudi devletinin tabii ki kurulma hakkı vardır, Yalnız bu ancak uluslararası kanunlarla yapılabilir. Kudüs'ün uluslararası toprak olması ve Filistinlilerin haklarının geri verilmesi de gerekir. Filistinli mülteciler evlerine dönmelidir. İsrail'e yatırımlar azaltılmalı, yaptırımlar ve boykotlarsa arttırılmalıdır. Bu İsrail'e verilebilecek en iyi tepkidir.

'Türkiye yardım etsin'
Neden El Fetih de İsrail'de bir parti değil?
Ben Siyonist biri değilim, sosyalistim. Bence Siyonizm ayrımcı bir politikadır. El Fetih de herkese açık ve liberal bir hareket. Kimsenin etnik kimliği sorgulanmıyor. Katıldığım için büyük destek aldım. Herkes arkamdaydı. Seçildiğimde de herkes beni ayakta alkışladı. İsrail'den ise kimse kutlamadı. Yaptıklarımı çok takdir ettiklerini sanmıyorum.

Kuracağınız uluslararası komitede Türkiye'den de yardım isteyecek misiniz?
Tabii ki... Türkiye bugüne kadar Filistin için çok şey yapmış bir ülke. Türkiye ile de çalışmak ve yardımlarını almak isterim. Ben aslında Avrupa Birliği konusunda uzmanım. Ama Türkiye de Avrupa'nın bir parçası zaten.

BİZE ULAŞIN