İsrailliler'i korkutan iddia

İsrail'in kuzeyi Araplar tarafından ele geçiriliyor ama nasıl? İşte çarpıcı bir iddia ve İsrail'deki yankıları...

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 17.08.2009 14:16 ABONE OL
İsrail devlet radyosu önceki gün ilginç ve spekülatif bir habere yer verdi. Habere göre İsrail'in kuzeyindeki tarım arazileri zengin körfez ülkelerince satın alınıyor ve bölgedeki Yahudi varlığı bu nedenle tehdit altına giriyor.

Galile ve güneydeki Negev Çölü etrafındaki tarıma uygun bölgeden onlarca hektar arazinin Körfez ülkelerinde yaşayan Araplara satıldığını vurgulayan İsrail radyosu, "Tarım Bakanı Şalom Simhon bu konudaki uyarılara karşılık, satılan söz konusu tarım arazilerinin özel mülkiyet olduklarını, yetki alanı dışında bulunduklarını söylemekle yetindi" ifadesini kullandı.

Haber sitesi Breitbart'ta da yer alan haberde, İsrail radyosunun Tarım Bakanlığı'nın bu konuda, yerel tarım kooperatifleri tarafından uyarıldığını ancak henüz hiçbir önlem alınmadığını belirtiğini yazdı. 3 Ağustos'ta ise İsrail parlamentosu, "toprak reformu" yasasını onaylamıştı.

Bu yasaya göre 1948'de topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler hiçbir zaman eski toprakları ile ilgili hak talebinde bulunamayacaklar. Ancak Yahudi toprak sahiplerinin arazileri üzerindeki haklarına dair herhangi bir sınırlama getirilmemişti.

Ekonomik kriz nedeniyle toprak sahipleri zora girince topraklarını zengin Araplara satmaya başlaması bir tehdit olarak görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU