Morakot Tayvan'ı vurdu!

Tayvan'da Morakot tayfununun yol açtığı seller ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 126'ya yükseldi.

Kurtarma ekipleri, ölü sayısının 500'ü geçebileceğini belirtti.

Kurtarma operasyonlarının eşgüdümünden sorumlu Ulaştırma Bakanı Mao Chih-kuo, yaklaşık 40 bin askerin 44 köyde mahsur kalan 1900 kişiyi kurtarmaya çalıştığını kaydetti.

Mao Chih-kuo, ayrıca toprak kaymalarında ölenlerin cesetlerine ulaşmaya çalıştıklarını bildirdi.

Ağır eleştirilere hedef olan Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou, kurtarma faaliyetlerinin yavaşlığından dolayı cumartesi günü halktan özür dilemişti.

ABD'DE CLAUDETTE TAYFUNU FLORİDA'YI ETKİLEMEYE BAŞLADI
Amerikalı meteoroloji uzmanları, Claudette tayfununun ABD'nin kuzeybatısındaki Florida'yı bu sabah etkilemeye başladığını bildirdi.

Miami'deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi, tayfunun bu sabaha karşı Fort Walton plajının güneydoğusunda bulunan Santa Rosa adasının burnu yakınlarına geldiğini belirtti.

Yetkililer, kurtarma ekiplerinin muhtemel sel tehlikesine karşı seferber edildiğini ifade etti.Florida kriz masası, Claudette tayfununun akşama kadar Panhandle ve Big Bend bölgelerinde güçlü sağanak yağışlara ve hortumlara yol açabileceğini bildirdi.

Atlantik'te Bill adında diğer bir tayfunun da Antil adalarının 2 bin 120 kilometre doğusunda oluştuğu ve şimdiden hızı saatte 110 kilometreyi bulduğu belirtildi.
BİZE ULAŞIN