O da Rusya'nın Obama'sı

Rusya'nın Volgograd bölgesi Sredneakhtubinsk kentinde yaşayan siyahi Joakim Krima, ABD Başkanı Barack Obama'dan ilham alarak belediye başkanlığı seçimlerine aday oldu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 17.08.2009 10:43 ABONE OL
Geçimini karpuz satarak sağlayan Krima, seçmenlere değişim için kendisine oy vermelerini söylüyor.
Afrika'nın Guinea-Bissau ülkesi doğumlu Joakim Krima, Rusya Pedagoji Üniversitesi mezunu. 37 yaşındaki Krima, Volgograd bölgesine 12 yıl önce taşınmış. Siyahi olmasına rağmen Krima kendisini Rus olarak nitelendiriyor.

Krima seçim kampanyasında Vasiliy Ivanoviç ismini kullanıyor. Adını Kızıl Ordu'da görev yapan ünlü Rus komutan Vasiliy İvanoviç Çapayev'den alan Krima'ya, Rus medyası "Volgograd'ın Obama'sı" lakabını taktı.

Krima, seçimi kazanması halinde kasabanın refahı için "zenci gibi" çalışacağını ifade ediyor.

Krima, Volgograd-Akhtubinsk otobanı kenarında astığı "Vasily Krima. Kasabanın yeni başkanı" sloganlı reklam panosunun altında karpuz satmakla geçimini sağlıyor. Burada vatandaşlar ile toplanan Volgograd Obama'sı, seçmelere yapacaklarını anlatıyor ve değişim için kendisine oy vermelerini istiyor."İş dünyasında iyiysen siyasette de iyi olursun." diyen Krima, şehre ilk geldiği yıllarda herkes için bir yabancı olduğunu anlatıyor.

Krima, "Bir siyahi yabancıydım. Yerliler için bir egzotiktim. Ama sonradan onlara nasıl çalıştığımı gösterdim ve onlar beni aralarına aldılar." şeklinde konuşuyor.

Seçmenler ise Krima'nın adaylığı konusunda değişik fikirlere sahip. Karpuz satın alan bir kadın "Krima'ya oyunuzu verir miydiniz?" sorusuna "Hayır, vermezdim. Çünkü o Rus değil. Biz burada bir tane daha Obama istemiyoruz." diye cevap veriyor.

Bir başka vatandaş ise "Ben ona oyumu vermek isterdim. O sıfırdan başladı ve başarılı oldu. Çalışmadan bir yere gelmeye çabalamadı." yorumunda bulunuyor. Krima'nın aday olduğundan habersiz olanlar ise "Karpuz satan siyahi belediye başkanı mı olacak? Ciddi olamazsınız. Ben böyle bir şeye inanmıyorum." diye konuşuyor.

Bölgede başkanlık seçimleri 11 Ekim 2009 tarihinde yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU