Sayım Kerkük'e takıldı

Irak'ta 24 Ekim'de yapılması öngörülen genel nüfus sayımı, Kerkük ve Ninova'da bazı tartışmalı bölgelerdeki anlaşmazlığın giderilememesi nedeniyle ertelendi

Kerkük meselesi Irak'taki süreci tıkamaya devam ediyor. Ülkede 24 Ekim'de yapılması planlanan genel nüfus sayımı, Kerkük ve Ninova eyaletindeki bazı tartışmalı bölgelerdeki anlaşmazlığın giderilememesi nedeniyle ertelendi. Ayrıca Kürtler Kerkük'ün Kürt bölgesine bağlanması için Anayasa'nın 140'ıncı maddesinin uygulanmasını beklerken yeni senaryolar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Türkmenler ve Araplar bu maddenin kaldırılması için bu kez gözlerini Irak parlamentosuna çevirdi.

140'INCI MADDEYE MAKYAJ

Irak'taki As-Sabah gazetesi, Anayasa'yı gözden geçirmekle görevli parlamenter komisyonun 140'ıncı maddede değişiklik yapmayı düşündüğünü yazdı. Değişiklikte referanduma yapılan tüm göndermeler kaldırılırken sadece yerlerinden edilenlerin zararlarının giderilmesiyle yetiniliyor. Irak anayasasındaki 140'ıncı madde, 31 Aralık 2007'ten önce "tartışmalı bölgeler ile Kerkük'te referandum, yeniden sayım ve normalleşme"yi öngörüyordu.
BİZE ULAŞIN