Tayvan'da şiddetli deprem

Tayvan'ın doğu sahilleri ile Japonya'nın güney bölgesinde 6.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği, depremde ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin henüz bilgi bulunmadığı bildirildi.

Tayvan'daki hava bürosunun açıklamasına göre, bu sabah 08.05'te (TSİ 02.05) meydana gelen depremin merkezinin Tayvan'ın doğusundaki Hualian bölgesinin 188 kilometre güneydoğusunda, denizin 11 kilometre dibi olduğu kaydedildi.

ABD Yer Araştırmaları Kurumu da depremin büyüklüğünü ilk tahmin edilen 6,9'dan 6,7'ye indirdi. Japonya da deprem nedeniyle verilen tsunami alarmını geri çekti.

Deprem hattında yer alan Japonya ve Tayvan'da sık sık depremler oluşuyor. Tayvan'da Ekim 1999'da oluşan 7.6 büyüklüğündeki depremde 2 bin 400'ten fazla kişi ölmüş, 50 binden fazla bina yıkılmış ya da hasar görmüştü. Japonya'da da geçtiğimiz günlerde de 6'nın üzerine 3 büyük deprem oluşmuş, bu depremlerde 1 kişi ölmüştü.

8 Ağustos'taki Morakot tayfununun yaralarını sarmaya çalışan Tayvan'ın acil yardıma ihtiyacı olduğu belirtilirken, tayfundaki ölü sayısının 500'ü geçeceği ifade edildi.
BİZE ULAŞIN