Hidroelektrik santralinde patlama: 10 ölü 54 kayıp

Rusya'nın en büyük hidroelektrik santralinde transformatör patlamasının neden olduğu kazada mekân savaş alanına döndü. Türbin odasını su bastı. 10 kişinin öldüğü kazada kaybolan 54 kişi hâlâ bulunamadı

Rusya Federasyonu'na bağlı Hakasya Cumhuriyeti'ndeki Sayano-Şuşenski adlı hidroelektrik santralinde korkunç kaza: Sibirya'da bulunan Rusya'nın en büyük hidroelektrik santralinde yaşanan patlamada 10 kişi öldü. Kazada ise 54 kişi kayboldu. Onarım çalışmaları sırasında transformatör patlamasının neden olduğu kazada türbin odasını su bastı. Acil Durum yetkilisi Andrei Klyuyev, "Profesyonel dalgıçlar kayıp 54 kişi için arama çalışması başlattı. İşçiler santralin ana türbin bölmesinin içinde bulunan mağaralardan birinde sıkışmış olabilir" dedi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

'TAMİRATI YILLAR ALIR'
Onarımın yapıldığı bölümün duvarlarının yıkıldığı patlama, santralin 10 türbininden ikisinin imhasına neden oldu. Santralin işlevsiz kalmasına neden olan patlama sonucu Toms kenti ile Kuzbas bölgesinde elektrikler kesildi. Kaza sonrası santralin geçici süre ile kapatılmasına karar verilirken bir Rus uzman "Meydana gelen arızanın tamiri yıllar alır" dedi. Kazanın yankıları Kremlin yönetimini de harekete geçirdi. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Acil Durum Bakanı'nı bölgeye gönderdi. 1978'de faaliyete geçen santral, Rus milyarder Oleg Deripaşka'nın sahibi olduğu alüminyum tesisine elektrik sağlıyordu.

BİZE ULAŞIN