İnguşetya'da yarım ton bomba ile saldırı

Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti'nde siyasilere yönelik suikastlar ve terör olaylarına dün en şiddetlisi eklenince gerginlik had safhaya çıktı. Başkentte emniyet müdürlüğü binası bombalı araçla vuruldu. 20 kişi öldü

Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti'nde son haftalarda giderek artan terör saldırılarına dün bir yenisi daha eklendi. Bu kez hedef başkent Nazran'daki emniyet müdürlüğü binasıydı. Bir eylemci, bomba yüklü aracını emniyet binasının duvarına çarpıp patlatınca ortalık savaş alanına döndü. Yetkililerin "Yarım ton TNT bomba kullanıldı" tespitinde bulunduğu saldırıda 9'u çocuk 19 kişi öldü. 138 kişi de yaralandı.

MEDVEDEV BAKANI KOVDU

Patlamada polislerin sabah içtiması yaptığı binanın büyük bir kısmı yıkıldı. Patlamanın etkisiyle müdürlüğün etrafındaki 20 araç yandı. Saldırının sorumlusu olarak Çeçenistan sınırında faaliyet gösteren İslamcı militanlar gösteriliyor. Önceki gün İnguşetya'da yaşanan saldırılar için "Cevabımız ağır olur" diyerek gözdağı veren Dimitri Medvedev ise saldırı sonrası bölgenin eyalet bakanını işten kovdu, güvenlik önlemlerinin artırılması talimatını verdi. İnguşetya'da iki ay önce Devlet Başkanı Yunus-Bek Yevkurov'un ağır yaralı olarak kurtulduğu bir suikastla başlayan gerginlik Bayındırlık bakanının öldürülmesiyle daha da artmıştı.
BİZE ULAŞIN