Seçimde at, eşek ve develer de sahnede

Afganistan tarihinde ikinci kez düzenlenecek seçimin lojistik yönü seçimden sorumlu yetkililer için bir kabus olmaya devam ediyor.

Devrilmesine rağmen etkinliğini koruyan ve halkı seçimi boykota çağırıp oy verme merkezlerine yeni saldırı taktikleri uygulayacağını ilan eden Taliban tehdidi altında yapılacak seçimin malzemelerinin bazı dağlık bölgelerde helikopterler veya eşeklerle taşınması bekleniyor.

20 Ağustos seçiminin maliyeti 223 milyon dolar ve bunu Afganistan'da güvenlik ve yeniden inşa faaliyetlerini üstlenen devletler finanse edecek. Ayrılan bütçenin bir kısmının, pusula, kalem dahil seçim gereçlerinin 7 bin kadar oy verme merkezine taşınmasına harcanacağı belirtilirken, bu görevi 3 helikopter, 3 bin motorlu araç ve 3 bin at, eşek ve devenin üstlenmesi bekleniyor.

BM yetkilisi Alem Sıddık, ''Afganistan savaşlar yüzünden 30 yıldır kendini toparlamaya çalışan bir ülke. Böyle bir ortamda resmi gereçleri dağıtmak gerçek bir tehlike. Okuma yazma bilmeyen halkın büyük bir çoğunluğuna seçimin önemini anlatmak ve seçim sürecinin nasıl işlediğini açıklamak, organizatörlerin karşılaştığı diğer sorunlar'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN