Son 72 saatte 19 kişi öldü, 123 kişi yaralandı

Afganistan'da 20 Ağustosta yapılacak devlet başkanı seçimi ile bölgesel seçimlere iki gün kala, Taliban'ın Afganistan'da düzenlediği saldırılarda 14'ü sivil, 19 kişi öldü, 123 kişi yaralandı. Ayrıca devlet başkanlığı sarayına düzenlenen saldırıda bina kompleksinde hasar meydana geldi.

Taliban militanlarının son 72 saat içinde düzenlediği saldırılarda, bölgesel seçimlere katılan bir aday hayatını kaybetti.

Afganistan'da 15 Ağustosta başkent Kabil'deki NATO karargahının dışında bomba yüklü araçla düzenlenen, 7 kişinin ölümü, 91 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı, Taliban militanlarınca son 72 saat içinde düzenlenen en kanlı saldırı oldu.

Bu saldırının ardından 16 Ağustosta yayımladığı bildiriyle oy merkezlerine de saldırılar düzenleyeceği uyarısında bulunarak halkı seçimlere katılmamaya çağıran Taliban, bu bildirinin ardından saldırılarına hız verdi.

Taliban militanlarınca 16 Ağustosta Kandahar kentinde düzenlenen roket saldırısında, bir dükkanın isabet alması sonucu dükkanda çalışan 2 çocuk yaralandı.

Yine 16 Ağustosta Helmand bölgesindeki Sangin yakınlarında devriye gezen askerlere yönelik silahlı saldırıda da 3 İngiliz askeri hayatını kaybetti, ülkenin doğusundaki Amerikan askerlerine yönelik başka bir saldırıda ise 1 Amerikan askeri öldü.

Afganistan içindeki saldırılarına 17 Ağustosta da devam eden Taliban militanlarının, Amerikan devriyelerini hedef alan saldırısında ABD askerleriyle birlikte çalışan Amerikalı bir sivil ölürken, ülkenin güneyindeki bir bölgede düzenlenen başka bir saldırıda da 1 Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Taliban militanlarının bugün başkent Kabil'de düzenlediği roket saldırısında, devlet başkanlığı sarayı ile bir polis karargahı isabet aldı. Saldırı sonucu devlet başkanlığı sarayının içinde hasar meydana geldi, ancak bu saldırıda ölen veya yaralanan olmadı.

Taliban'ın yine bugün ülkenin genellikle sakin kuzeyinde düzenlediği bir suikast sonucu bölgesel seçimlere adaylığını koyan 72 yaşındaki Abdül Rahim hayatını kaybetti.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in doğusunda, Kabil'i Celalabad'a bağlayan yolda yabancı askerleri taşıyan bir konvoya bugün düzenlenen intihar saldırısında da ilk belirlemelere göre 5 sivil öldü, 30 kişi yaralandı.
Yetkililer, bu saldırıda yaralananlar arasında 3 BM görevlisinin de bulunduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN