Trafik sorununa 5 bin bisiklet

Amerika'nın en gözde şehirlerinden olan Boston, çevre kirliliği ve trafik sorununa çareyi bisiklette buldu.

Salı 18.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 18.08.2009 12:07
ABONE OL
Ülke genelindeki en büyük bisiklet paylaşım ağını kurmak için kolları sıvayan Boston kenti yönetimi, önümüzdeki yıldan itibaren 2 bin 500 bisikletle, trafiğini rahatlatmayı ve çevre kirliliğini en aza indirmeyi hedefliyor.

Kanada'nın Montreal şehrindeki uygulamayı örnek alan proje için Public Bike System Şirketi ile anlaşmak için masaya oturan şehir yetkilileri, projenin Brookline, Cambridge ve Somerville kapsayacak şekilde genişletilmesini hedefliyor. Proje kapsamında toplamda 5 bin bisikletin şehir içinde 300'ün üzerinde istasyonla faaliyete sokulması öngörülüyor. Kullanıcıların kredi kartıyla kiralayacakları ve hedeflerine ulaştıkları en yakın istasyona bırakabilecek şekilde işleyecek olan sistemin trafik sıkışıklığına da çare olacağı ifade ediliyor.

Montreal merkezli firma tarafından üretilen BİXİ modelinin şuan için tercih sebebi olduğunu belirten yetkililer, bisiklet projesinin Avrupa'nın önemli kentlerinden Paris'te de denendiğini hatırlattı; ancak hırsızların da bisikletleri hedef aldıklarını belirtti.

Bisiklet firmalarının tekliflerine açık olduklarını belirten Boston Belediyesi, Montreal'da uygulanan ücretlendirme sisteminin yıllık ve günlük olarak ikiye ayrıldığını, yıllık bisiklet kira ücretinin 78 dolar, günlük kullanımın ise 5 dolar olduğunu söyledi. Boston Belediye Başkanı Thomas Menino, "Bisiklet kullanıcıları için Boston bulunmaz bir buluşma mekanı olacak." diyerek projenin önemine dikkat çekti.
Projeye dahil olacak olan Cambridge, Brookline ve Somerville yöneticileri de, bisiklet projesinden umutlu olduklarını kaydederek, Boston şehir merkezine ulaşmak için bisikletin alternatif bir yöntem olacağını dile getirdiler.

Boston bisiklet projesi, şehir meclisi tarafından onaylandığı takdirde ülke genelindeki en büyük bisiklet paylaşım sistemi olarak tarihe geçecek. ABD genelinde bisiklet paylaşım projesi kısa bir süredir başkent Washington DC'de uygulanıyor. Washington DC'de 100 bisiklet ve 12 istasyon faaliyet gösteriyor.

Ülkenin bir diğer ucu olan Seattle'da ise 1990'lı yılların başında denenmesine rağmen vandalizim ve hırsızlık yüzünden başarılı olunmayan projenin, Boston'da güvenli bir şekilde hayata sokulması ve hırsızlıkların önüne geçilmesi için farklı sistemler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Massachusetts'de değişen kanunlara göre bisikletlilerin trafik içindeki hareketleri, polisler tarafından motorlu araçlar için geçerli olan uygulamalara tabi olacak.