Tayfun 2 bakanı istifa ettirdi

Morakat tayfunun vurduğu Tayvan'da iki bakan, hükümetin felakete yavaş müdahalesinin sorumluluğunu üstlenerek istifa etti.

Tayvan'daki üç televizyon kanalı, 400'den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 2 milyar doları aşan maddi hasara yol açan ülkeyi 12 gün önce vuran tayfun felaketinin ardından Savunma Bakanı Chen Chao-min ile Kabine Genel Sekreteri Hsueh Hsiang-chuan'ın bugün istifalarını verdiğini duyurdu.Haberlerde, Başbakan Liu Chao-shiuan'ın istifaları henüz kabul etmediği belirtildi.

Tayvan Devlet Başkanı Ma Ying-jeou de, ülkesini yerle bir eden tayfun felaketinin üzerinden bir hafta geçtikten sonra, yardım çalışmalarının yavaşlığından dolayı özür dilemişti.

Felaketin üzerinden geçen bir hafta süreye rağmen yol ve köprülerin çöktüğü dağlık bölgelerdeki köylerde hala mahsur kalanların sayısının 15 bini bulduğu ve 50 binden fazla askerin kurtarma çalışmalarına katıldığı duyurulurken, Devlet Başkanı Ma Ying-jeou, "Daha iyisini yapabilirdik, daha hızlı harekete geçebilirdik. Ama yapmadık. Gerçekten çok üzgünüz" demişti.
BİZE ULAŞIN