Rusya'da facia: 61 kişiden hala haber yok

Rusya'nın Sibirya bölgesinin güneyindeki Sayano-Shushenskaya hidroelektrik santralinde pazartesi sabah gerçekleşen kazada ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Ölü sayısı 13'e ulaşırken, kayıp 61 kişinin de kurtarılma ihtimali giderek azalıyor.

Bölge olağanüstü hal sözcüsü Dmitri Kudriavtsev, arama kurtarma çalışmaları sonunda yeni bir cesede daha ulaştıklarını, ancak cesedin kimliğinin henüz belirlenemediğini kaydetti.

Yenisey nehri üzerinde 1978 yılında inşa edilen santral, Rusya'nın en büyük hidroelektrik santrali olarak biliniyor. Sibirya bölgesinin enerji ihtiyacının yüzde onunu karşılayan santralin devre dışı kalması sonucu, birçok yerleşim yeri ve fabrikaya elektrik verilemiyor.

Santralin işletmesini gerçekleştiren RusHydro şirketi sahibi Vasili Zubakin kayıplara ulaşılmasının neredeyse imkansız olduğunu kaydetti. İşletmede çalışan teknik personelin santralin duvarlarının bir kısmının yıkılmasının etkisi ile derin bir bölüme düştüğü sanılıyor.

Kurtarma çalışmalarının yetersiz olduğunu kaydeden uzmanlar, Ağustos 2000'de gerçekleşen Kursk denizaltı faciası ile karşılaştırma yapıyor. Bir hafta boyunca kurtarılmayı bekleyen denizaltında 118 kişilik mürettebatın tamamı hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN