130 milyon kişinin kart no'sunu çaldı

ABD'de Alberto Gonzales adlı "hacker" ülke tarihinin en büyük dijital hırsızlığını yaparak 130 milyon kişinin kredi kart numarasını ele geçirdi

Amerika'da Albert Gonzales (28) adlı bilgisayar korsanı, iki Rus'un yardımıyla ülkenin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığına imza attı. Adalet Bakanlığı savcılarınca yürütülen soruşturmaya göre Gonzales, 130 milyon kredi kartı ve banka kartına ilişkin bilgileri çalmakla suçlandı. Gonzales ve yardımcılarının, 7-Eleven ve Hannaford Brothers gibi dev şirketlerin bilgisayarına girerek kredi kartı ve müşterilerin banka bilgilerini çaldıkları iddia edildi. Çetenin, çaldıkları bilgileri ABD'nin Kaliforniya ve Illinois eyaletleriyle Letonya, Hollanda ve Ukrayna'daki bilgisayarlara aktardıkları tespit edildi. Kişilerin ve şirketlerin kredi ve banka kartı bilgilerini çalan hırsızların bu bilgileri başkalarına satarak büyük gelir elde etmeyi amaçladıkları kaydedildi.

AJANLIK YAPTI

Gonzales, 2003'te yakalandıktan sonra ABD gizli servisine de yardım etmiş; gizli servis elemanlarına kimlik bilgilerini ve kredi kartı numaralarını temin etme konusunda izlenecek yolu göstermişti.
BİZE ULAŞIN