21 milyon doz aşı siparişi verdi

Avustralya hükümeti, domuz gribine yol açan H1N1 virüsüyle mücadele kapsamında ülke genelinde birkaç hafta içinde başlatılması planlanan aşı kampanyası için 21 milyon doz virüs aşısı siparişi verdi.

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, Avustralyalı ilaç firması CSl tarafından üretilecek ilk 2 milyon doz aşının ay sonuna kadar hazır olmasının beklendiğini, ancak aşıların güvenlik testlerinin henüz tamamlanmadığını belirterek, aşı kampanyası programına eylül ayı ortası veya sonlarında başlamayı planladıklarını söyledi.

Aşı kampanyasının ilk aşamasına hamile kadınlar, kronik hastalar, obezler, kırsal kesimdeki Aborjinler, özürlü çocuklar ve sağlık görevlilerinin bulunduğu yaklaşık 4 milyonluk kesiminin dahil edilmesi öngörülüyor.

Söz konusu çalışma ile Avustralya'nın domuz gribiyle ilgili olarak aşı kampanyası başlatacak ilk ülke olabileceği belirtiliyor, ancak Sağlık Bakanı Roxon, başka ülkelerin de benzeri çalışmaları aynı zamanda başlatmasını beklediklerini söyledi.

Şimdiye kadar 32 bin 224 doğrulanmış vakanın görüldüğü ülkede virüs kaynaklı ölüm sayısı da 121 olarak açıklanmış, dünya çapındaki ölüm sayısı ise geçen hafta 1799'a ulaşmıştı.
BİZE ULAŞIN