ABD'nin önemli köşe yazarlarından Novak öldü

ABD'nin en önemli köşe yazarlarından Robert Novak, dün 78 yaşında hayata veda etti.

Novak'ın 40 yıldan fazla çalıştığı Chicago Sun-Times gazetesinden yapılan açıklamada, aynı zamanda CNN televizyon kanalında çalışan Novak'ın kanser hastası olduğu hatırlatıldı ve Washington'daki evinde öldüğü belirtildi.

Uzun yıllar CNN kanalında "Crossfire" adlı siyasi içerikli programı yöneten Novak, beyin kanseri teşhisinden sonra gazeteciliği bıraktığını açıklamıştı.

Novak, Temmuz 2003'te eski Amerikan büyükelçisi Joseph Wilson'un eşi Valerie Plame'nin CIA ajanı olduğunu açıklamıştı. Novak bu açıklamayı, Wilson'un eski Bush yönetimini Irak hakkındaki iddiaları abartarak ABD'yi bu ülkeye karşı savaşa sokmakla suçlamasından sonra yapmıştı.

Valerie Plame'nin ajan kimliğinin ortaya çıkması skandala yol açmış ve bir CIA ajanının kimliğini ifşa etmek federal bir suç olduğundan, Plame-Wilson çifti Bush yönetimini Valerie'nin gizli kimliğini sızdırarak federal suç işlemekle itham etmişti.

Olayın sonucunda, dönemin Başkan yardımcısı Dick Cheney'in ortağı Lewis Libby yalan söylemekten suçlu bulunmuştu.

Cumhuriyetçi Mitch McConnell'e göre, Novak Washington'da başlı başına bir kurumdu ve ortaya attığı fikirler Beyaz Saray'da, Kongre'de ve sohbet toplantılarında bolca tartışılıyordu.
BİZE ULAŞIN