Seçmene roket saldırısı

Afganistan'da yapılan devlet başkanlığı ve bölgesel seçimlerde oy verme işlemi devam ederken, çıkan çatışmalarda 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Bağlan vilayetinin kuzeyinde Taliban militanlarının bir polis karakoluna saldırdıklarını belirten Bağlan'daki bir güvenlik yetkilisi, bu saldırıda bir polis bölge şefinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Görgü tanıkları ve yetkililer Taliban militanlarının, ülkenin güneyi ve kuzeyindeki bazı kasaba ve şehirler ile Gazne vilayetine roket saldırıları düzenlediklerini bildirdi. Yetkililer, Gazne vilayetinde, biri bir seçim bürosu yakınında olmak üzere düzenlenen 2 ayrı saldırıda ilk belirlemelere göre 4 çocuğun yaralandığını söyledi.

Afganistan'dan daha önce gelen haberlerde, bir roketin Helmand vilayetinin başkenti Leşker Gah'daki oy veren seçmenlerin yakınına isabet etmesi sonucu küçük bir çocuğun hayatını kaybettiği ve başkent Kabil'de seçim bürosu olarak kullanılan bir lisede meydana gelen patlamanın, bir seçim izleme görevlisinin yaralanmasına yol açtığı belirtilmişti.

Logar vilayeti konseyi başkanı Abdül Hakim Süleymangil, vilayetinin Baraki Barak semtindeki 6 seçim bürosuna saldırılar düzenlendiğini söyledi. Süleymangil saldırılar sonucu bazı kişilerin seçim bürolarından kaçtığını, ancak daha sonra oy vermek için geri döndüklerini belirtti.

Yetkililer, Afgan güçleri ile uluslararası güce mensup askerlerin Gazne'deki 2 bölgede Taliban militanlarıyla çatışmalara girdiklerini kaydetti. Ancak çatışmalar hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi.
Tahar vilayeti polis şefi, vilayetin güneyindeki en büyük polis karakolunun içinde bir patlama meydana geldiğini, olayda ölen veya yaralanan olmadığını belirtti.

KABİL'DE 2 SİLAHLI DİRENİŞÇİ ÖLDÜRÜLDÜ
Afganistan'da halkın seçim için sandık başına gittiği bugün, başkent Kabil'de iki silahlı direnişçinin öldürüldüğü bildirildi.

Polisten yapılan açıklamada, karakoldaki polislere ateş açan militanların bulunduğu binanın, karşı ateşten sonra kuşatıldığı belirtildi.Açıklamada, iki direnişçinin öldürüldüğü, birinin sağ ele geçirildiği, dördüncüsünün de hala bölgede olduğunun sanıldığı ifade edildi.

Çatışmanın iki saat kadar sürdüğü belirtilen açıklamada, polisin roketatarlar, saldırganların ise el bombaları ile otomatik silahlar kullandığı kaydedildi.Bu olay, seçim günü oy verme işlemi başladıktan sonra meydana gelen en ciddi olay olarak kayıtlara geçti.

Taliban, bugün eylem düzenlemek üzere 20 intihar bombacısının Kabil'e sızdığını ileri sürmüştü.Afganistan Güvenlik Konseyi ise, yerli ve yabancı gazetecilerin bugün şiddet olaylarıyla ilgili haber yapmasını yasaklamıştı.

KABİL'DE VE ÜLKENİN GÜNEYİNDE KATILIM DÜŞÜK
Afganistan'da yapılan devlet başkanı seçimi ve bölgesel seçimlerde, başkent Kabil'de ve militanların etkili olduğu ülkenin güney kesimlerinde seçime katılım oranlarının düşük seyrettiği bildirildi.

AP haber ajansı muhabiri, Kabil'de gittiği altı oy verme merkezinde hiç sıra görmediğini belirtirken, Taliban'ın çıkış yeri olan güney kenti Kandahar'daki bir başka muhabir ise "ortalıkta az sayıda seçmen gördüğünü" bildirdi.

Katılımın az olmasında, Taliban militanlarının seçimleri boykot etme çağrıları ve oy verenlerin cezalandırılacağı tehditlerinin etkili olmuş olabileceği belirtiliyor.

Bu arada Devlet Başkanı Hamid Karzai, Kabil'de bir lisede sabah erken saatte oyunu kullandı. Karzai, "Verdikleri oylarla Afganistan daha güvenli daha barış dolu bir yer olacak" diyerek, Afgan halkını oy kullanmaya çağırdı.

Öte yandan devlet başkanlığı yarışındaki adaylardan Ramazan Beşardost, oy verdikten sonra parmağa sürülen ve çıkmaması gereken mürekkebin elini yıkar yıkamaz çıktığını belirterek, seçimin acilen durdurulması çağrısında bulundu. Beşardost, "Bu bir seçim değil, komedidir" dedi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı da basın yayın organlarından, oy verme süresi içinde meydana gelebilecek şiddet olaylarını, katılımı etkilememek için yayımlamamalarını talep etti.Seçimin resmi olmayan ilk sonuçlarının cumartesi günü açıklanması bekleniyor.

Afganistan'da devlet başkanlığı seçimi için oy kullanma süreci TSİ 05.30'da başlamıştı.Seçimlerde özellikle Karzai'ye şans tanınırken, ona en yakın rakip olarak da eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah gösteriliyor.


BİZE ULAŞIN