Kuzey ve güney arasında anlaşma sağlandı

Sudan'ın kuzey ve güney kesimi arasında yıllardır sorun olan konular üzerinde tarafların anlaşmaya ulaşıldığı bildirildi.

Ülkenin resmi haber ajansı Suna'nın haberine göre, kuzey ve güney kesiminin temsilcileri, yaklaşık 20 yıl süren iç savaşı sona erdiren 2005'teki anlaşma temelinde uzlaşırken, bu uzlaşı sınırların belirlenmesi, zengin petrol kaynaklarına sahip Abyei bölgesinin sahipliği konularını da kapsıyor.

Haberde, söz konusu uzlaşmayla ilgili detaylara yer verilmedi.

Taraflara uzlaşmaları yönünde baskıda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, Washington'ın Sudan Özel Temsilcisi Scott Gration'un, Juba kentinde anlaşmanın imzalanması sırasında hazır bulunduğu kaydedildi.

Tarafların kapsamlı barış anlaşması imzaladıkları belirtilen açıklamada, ancak bazı konularda kesin uzlaşı sağlayamadığı, bu konular arasında ülke genelindeki politik gücün kullanımı, petrol ve doğal zenginliğin paylaşımının da bulunduğu kaydedildi.

Üzerinde uzlaşma sağlanamayan konuların, tarafların eylülün ikinci haftasında yapacakları ikinci toplantıda ele alması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN