"Afganistan'da oy sayımı tamamlandı"

Afganistan'da devlet başkanı seçiminin oy sayım işleminin tamamlandığı bildirildi.

Bağımsız seçim komisyonu sözcüsü, "Devlet başkanı seçimi oy sayımı tamamlandı" dedi. Sözcü, sonuçların geleçek hafta açıklanacağını belirtti.Sözcü, seçime katılım oranının yüzde 40 ila 50 civarında olabileceğini kaydetti.

Bu arada Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin en yakın rakibi Abdullah Abdullah'ın ekibi, "dünkü devlet başkanı seçimlerinden alınan ilk sonuçlara göre, Abdullah Abdullah'ın ilk sırada bulunduğunu" açıkladı.

Abdullah Abdullah'ın seçim kampanyası sözcüsü, "seçim bürolarındaki gözlemcilerinden gelen sonuçlara göre, şu ana kadar Hamid Karzai'nin yüzde 31, kendi adaylarının ise yüzde 63 oranında oy aldığını" söyledi.

Sözcü, bu sonuçların nihai olmadığını, bölgelerdeki gözlemcilerinden sonuçları almaya devam ettiklerini kaydetti.

KARZAİ'NİN SEÇİM KAMPANYASI SORUMLUSU ZAFER İLAN ETTİ
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin seçim kampanyası sorumlusu, dünkü devlet başkanlığı seçimlerinden alınan ilk sonuçlara göre Karzai'nin birinci turda seçilmesini sağlayacak çoğunluğu elde ettiğini söyledi.

Kampanya sorumlusu Din Muhammed, yaptığı açıklamada, "ilk sonuçlar devlet başkanının (Karzai) çoğunluğu elde ettiğini gösteriyor" dedi.

Ekim ayında devlet başkanlığı seçiminin ikinCi turunu yapmaya gerek kalmadan Karzai'nin çoğunluğu elde ettiğini savunan Muhammed, "resmi sonuçları açıklamak seçim komisyonunun görevi, ancak ikinci tura gerek kalmayacak çoğunluğu elde ettik" diye konuştu.

Afganistan'da devlet başkanlığı seçimlerinde adaylardan hiçbirinin yüzde 50 oy oranını aşamaması durumunda, ikinci tur oylamaya gidilmesi gerekiyor.

SEÇİM KOMİSYONU, KARZAİ'NİN ZAFER İLANINI DOĞRULAMADI
Afganistan bağımsız seçim komisyonu, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin seçimlerde zafer ilan ettiği şeklindeki açıklamayı doğrulamadı.

Seçim komisyonu sözcüsü, bu açıklamayı doğrulayamayacaklarını, sonuçların gelmesini bekleyeceklerini belirterek, adayların kampanya sorumlularından açıklamalarında ihtiyatlı olmalarını ve sabırlı davranmalarını istedi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin seçim kampanyası sorumlusu, dünkü devlet başkanlığı seçimlerinden alınan ilk sonuçlara göre Karzai'nin birinci turda seçilmesini sağlayacak çoğunluğu elde ettiğini söylemişti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ AFGAN HALKINI KUTLADI
BM Güvenlik Konseyi, Afgan halkını ülkede dün düzenlenen devlet başkanlığı ve bölgesel seçimlere katılımı dolayısıyla kutladı.

Konsey, Afganistan'daki seçimlerle ilgili olarak bir basın açıklamasında, Afgan halkını seçimlere katılıp oy verdiği için kutlarken, Taliban ve El Kaide'yi de Afgan halkının sesini inkar edip seçimleri baltalamak ve ülkeyi istikrarsızlığa itmek için giriştikleri şiddet ve terör faaliyetlerinden dolayı kınadı.

Seçimlere katılan adaylara Afgan seçim kurumlarıyla işbirliği yapmaya devam etmesi çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi, Bağımsız Seçim Komisyonu'nun nihai seçim sonuçlarını açıklamasını sabırsızlıkla beklediğini ve yeni seçilen Afgan halkı temsilcileriyle birlikte biran önce çalışmayı arzuladığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da bir açıklama yaparak Afgan halkını kutlamış ve ''Afgan halkı, seçimlerde anayasal hakları olan oy kullanmakla ülkelerinde istikrar ve kalkınmanın sağlanmasını istediklerini bir kez daha gösterdiler'' görüşünü ifade etmişti.

BİZE ULAŞIN