Amerikalıların ortalama yaşam süresi yükseldi

Amerikan halkının ortalama yaşam süresi beklenmedik oranda arttı ve 77,9'a yükseldi.

Yapılan araştırmaya göre Amerikan tarihinde ilk defa ortalama yaşam süresi 77,9 yıla çıktı. Yine aynı araştırmanın bir başka ilgi çeken bulgusu da kadınların, erkeklerden 5 yıl daha uzun yaşadığının tespit edilmesi oldu.

Amerikan Devlet İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan araştırma Hastalık Kontrol Merkezi tarafından yapıldı. Aaraştırmaya göre Amerikalıların ömrü uzarken, ölüm oranlarında da düşmeler oldu. 1997 - 2007 rasındaki on yıl içinde Amerikaların ortalama ömrü bir yıl dört ay arttı. Yayımlanan son araştırma 2007 yılın verileri ışığında gerçekleştirilirken 1997 senesinde Amerikalıların yaş ortalaması 76,5 idi. Ayrıca araştırmada ilk defa siyahî erkeklerin yaş ortalamasının 70'i bulduğu vurgulandı.

Amerika'da 2007 yılında ölenlerin sayısı 2 milyon 423 bin 995 kişi olarak açıklanırken bunun bir önceki yıla nispeten 2 bin 269 azaldığı belirtildi. ABD'de kanser ve kalp krizi en fazla can alan hastalıkların başında yer alıyor. Çalışmaya göre 2007 senesinde ölümlerin yüzde 48,5'i kalp krizi ve kanserden gerçekleşti. Bu iki hastalığın dışında en çok can alan diğer etkenler ise salgın, zatüre, cinayet ve kaza olarak sıralandı. Amerika'da iki yıl önce tam 11 bin 61 kişi AIDS'den öldü.

Araştırmanın bir başka bulgusu da doğan çocukların hayatta kalma oranlarının yükselmesiyle ilgili. Çalışmada her doğan erkek çocuktan yüzde 75'i kızların ise yüzde 80'inin hayatta kaldığı belirtildi. Araştırmada her bin çocuktan 6,77'isinin hayatını yitirdiği belirtilirken, Amerika'daki bebeklerin yaşam ortalamasının gelişmiş diğer ülkelere nazaran düşük olduğu da açıklandı.

Doğan bebeklerin hayatta kalma oranları Singapur'da yüzde 82'i, Fransa'da yüzde 80,9 Kanada, Avustralya, İtalya, İsviçre'de ise ortalamanın yüzde 80 olduğu yapılan araştırmada rapor edildi...

BİZE ULAŞIN