Çin'e duyulan öfke dinmiyor

Uygur Türklerine yapılan baskılar, dün öğleden sonra İsveç'in başkenti Stockholm'de protesto edildi.

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklere yaptığı baskı ve zulümleri kınamak için Sergelstorg Meydanı'nda bir araya gelen kalabalıklar Çin Hükümeti'ni kınayarak, diğer ülkelerin de duyarlılık göstermesi için çağrıda bulundular. Geçtiğimiz ayın başında da yine aynı meydan da toplanan göstericiler Çin'i protesto etmişlerdi.

Sayıları 200 civarındaki protestocular arasında Uygur Türkleri yanı sıra, Türkiye Türkleri Azerbaycan Türklerinin de bulunduğu dikkat çekti. Doğu Türkistan ve Türkiye bayraklarının asıldığı meydanda, Azerbaycanlılar da ülkelerinin bayraklarını sallayarak gösteride yer aldılar. Ayrıca, yere serilmiş bir Çin bayrağı üzerine çizilmiş olan gamalı haç işareti de dikkat çekti.

Çin'i protesto gösterilerinde mikrofonu alan konuşmacılar Batı dünyasının Sincan bölgsinde yaşanan hukuk dışı olaylara tepki göstermesi çağrısında bulundular. Konuşmacılar arasında Türk asıllı İsveç parlamentosu milletvekili Mehmet Kaplan da yer aldı. Kaplan, "Doğu Türkistan'da yapılan haksızlıklara bir an önce son verilmesini" istedi.

İsveç-Uygur Komitesi tarafından örgütlenen gösteriye katılan Çevre Partisi Yeşiller milletvekili Mehmet Kaplan, "Çin'in böl, parçala, yönet politikası uyguladığını, halkları karşı karşıya getiren bir politika izlediğini, Uygur halkına karşı olan katliamların tüm dünyaya televizyon ekranlarından ve internetten yansımasına rağmen ülkelerin sessiz kalmalarının utanç verici olduğunu" ifade etti. Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini yürüten İsveç hükümetinin katliamları durdurmak amacıyla harekete geçirmesini isteyen Kaplan, milliyet ayrımı yapmadan İsveç'te yaşayan herkese Uygurların gösteri ve eylemlerine katılma çağrısında bulundu.

Güney Azerbaycanlılar Dernekleri adına kürsüye gelen ve bir konuşma yapan Ayda Amiri de Çin'de Türklere büyük bir zulüm yapıldığını söyledikten sonra, İran'ın kuzeyinde yaşayan Güney Azerbaycanlılara yapılan baskılara da değindi. Göstericiler, "Katil Çin, Faşist Çin, Doğu Türkistan'a özgürlük" şeklinde sloganlar atarken, ellerinde de: "Cinayetleri durdurun", "Çin katil ve teröristtir", "Uygur katliamına dur deyin" yazılı pankart ve dövizler taşıdılar.

ÇİN, İSVEÇ'TE DAHA ÖNCE DE PROTESTO EDİLMİŞTİ
Çin rejiminin Uygurlara yönelik baskı ve saldırılarını protesto etmek amacıyla Stockholm'de geçtiğimiz ay da bazı gösteriler düzenlenmiş ve yapılan gösterilerde olaylar çıkmıştı. İsveç polisi barikatı yararak Çin elçiliğine saldırmaya çalışan göstericileri şiddet ve cop kullanarak engellemiş ve bir göstericiyi gözaltına almıştı. Göstericiler yürüyüş güzergâhı önünde bulunun Türkiye Büyükelçiliği önüne geldiğinde bir süre durmuş ve: "Yardım, Yardım, Türkiye bize yardım et" sloganlarını atmışlardı.

Daha sonra en önde çocukların yer aldığı kitle Çin Büyükelçiliğine doğru yürüyüşe geçmiş ve yürüyüş boyunca "Faşist Çin Yönetimi", "Baskılara, katliama hayır", "Özgürlük ve Eşitlik İstiyoruz", "İsveç uyuma" ve "Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği bize yardım et" şeklinde sloganlar atmışlardı.

BİZE ULAŞIN