El Megrahi'nin serbest bırakılması Amerikalıları kızdırdı

Lockerbie saldırısından hüküm giyen Abdülbaset Ali Muhammed El Migrahi'nin İskoç makamları tarafından sağlık nedenleriyle cezaevinden salıverilmesi, faciada ölen Amerikalıların aileleri tarafından kızgınlıkla karşılandı.

Faciada eşini kaybeden Stephanie Bernstein, CNN'e yaptığı açıklamada, "El Megrahi'nin Libya'nın başkenti Trablus'a geri dönüşünde kahraman gibi karşılanmasının, İskoçyalı yetkililerin ve ABD Başkanı Barack Obama'nın ne kadar saf olduğunu gösterdiğini" belirtti.

Saldırıda tek kızı ölen Susan Cohen, El Megrahi'yi "kitle katili" olarak niteledi ve "Merhamet gösterilecekse lütfen bana ve faciada bedeni gökten düşmüş olan kızıma gösterilsin" diye konuştu.
-DAVİD MİLİBAND-

Öte yandan Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband, El Megrahi'nin Trablus'ta kahraman gibi karşılanmasını "son derece üzüntü verici" olarak niteledi.

Miliband, bugün BBC'ye yaptığı açıklamada, "kitlesel cinayet işlemiş bir kişinin kahraman gibi karşılanmasının, özellikle faciada ölen 270 kişinin aileleri için çok üzüntü verici ve şaşırtıcı bir durum olduğunu" belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, dün yaptığı açıklamada, El Megrahi'nin serbest bırakılmasını "hata" olarak değerlendirmişti.

Londra-New York seferini yapan Pan Amerikan yolcu uçağı, düzenlenen bombalı saldırıda, 10 bin metre irtifadayken İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak etmiş, faciada 270 kişi ölmüştü.
BİZE ULAŞIN