Kaddafi'nin özel uçağıyla evine döndü

Lockerbie faciasının zanlısı Libyalı El Megrahi, kanser hastalığı nedeniyle ülkesine gönderildi. ABD tepki gösterirken, Kaddafi uçağını yolladı

Bugüne kadar uçaklara yönelik gerçekleştirilen en kanlı saldırılardan birinin zanlısı, kanser hastalığı nedeniyle serbest bırakılarak ülkesine gönderildi. 1988'de gerçekleşen ve 270 kişinin ölümüne neden olan Lockerbie saldırısından hüküm giyen Libyalı Abdülbasit Ali Muhammed El Megrahi'nin dün serbest bırakıldığı bildirildi. Cezasını İskoçya'da çekmekte olan Megrahi, akşam saatlerinde Glasgow Havaalanı'nda özel bir uçağa binerek ülkesi Libya'ya geri döndü. Megrahi'nin Libya lideri Kaddafi'nin gönderdiği bir uçakla döndüğü öne sürüldü. İskoçya Adalet Bakanı Kenny MacAskill, karara yönelik tepkileri bir basın toplantısıyla dindirmeye çalıştı. Bombalı saldırıda yakınları ölenlerin acısını paylaştıklarını dile getiren İskoç Bakan, "O ülkesine ölmeye gidiyor. Artık cezasını daha yüksek bir merci verecek" şeklinde konuştu.

8 YIL HAPİS YATTI

Eski Libya istihbarat subayı olan Megrahi, Amerikan Pan Am uçağına 1988'de Lockerbie kasabasında havada düzenlenen bombalı saldırıdan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Saldırıda 270 kişi ölmüştü. 2001'den beri cezaevinde olan Megrahi'nin son aşamasına gelmiş prostat kanseri olduğu bildirilmişti. Ancak İskoçya'nın bu kararı ABD'yi öfkelendirdi. Obama'nın kararı son ana kadar durdurmaya çalıştığı bildirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Cezasını İskoç cezaevinde çekmeliydi. Kararı üzüntüyle karşıladık" denildi.

BİZE ULAŞIN