Kadın mı çıkacak, erkek mi?

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 800 metreyi kazanan ve fiziki görüntüsü ile erkek olduğu iddiaları ortaya atılan Güney Afrikalı atlet Semenya'ya cinsiyet testi yapıldı

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 21.08.2009 ABONE OL
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 800 metrede altın madalya kazanan 18 yaşındaki genç atlet Caster Semenya'nın, erkek mi yoksa kadın mı olduğu konusunda polemik, yarışların bile önüne geçti. Madalyalı koşucuya "erkek olabileceği" şüphesiyle cinsiyet testi yapıldı. Test sonuçları 3 hafta sonra açıklanacak. Güney Afrika Cumhuriyeti için yarışan Caster Semenya, bayanlar 800 metrede, 1.55.45 ile sezonun en iyi derecesini yaparak ülkesine altın madalya kazandırdı. Ancak göğüsleri ve kalçasının bulunmayışı, boğuk ses tonu ve yüz hatları, erkek olduğu iddialarını alevlendirdi. Üstelik 6 ay önce Afrika Gençler Şampiyonası'nda yaptığı 1.56.72'lik derecesinden önceki en iyi derece 2.11.98'di... 6 ayda 15 saniyelik bir gelişmeyi nasıl sağladığı ise tam bir muamma.

'PANTOLONUMU İNDİREYİM Mİ?
İngiltere' nin Daly Mail gazetesine konuşan ve ismini açıklamayan bir Uluslararası Atletizm Federasyonu yetkilisi, "Sonuçlar açıklanana kadar Semenya'nın birinciliği geçerli olacak" diye konuştu. Ancak Semenya'nın erkek olduğu ortaya çıkarsa madalyası elinden alınacak ve kariyeri de bitecek... Semenya hakkındaki bir diğer iddia da, "çift cinsiyetlilik" (hermafroditizm)... Takım menajeri Molatelo Malehopo, "Onun yüzde yüz kadın olduğuna inanıyoruz" derken, antrenörü Michael Seme de şu ilginç hikâyeyi anlattı: "Bir gün Johannesburg'da kadınlar tuvaletine girmeye kalkınca görevliler erkek diye izin vermedi. O da sinirlenerek, 'Pantolonumu indireyim mi' diye yanıt verdi."


BUGÜN NELER OLDU