Taliban'a inat seçim

Afganlar dün yeni liderlerini seçmek için sandık başındaydı. Katılım yüksek olmasa da tehditlere karşın milyonlar sandığa gitti. Karzai'nin kazanması bekleniyor

270 BİN gözlemci seçimleri izliyor

2001 ABD işgalinin başladığı tarih

17 MİLYON Oy vermek üzere kaydolan seçmen sayısı

270 BİN 2 bini uluslararası olmak üzere gözlemci sayısı

Taliban tehditleri altında devlet başkanını seçmek için sandık başına giden Afganlar dün oylarını kullandı. Uluslararası gözlemciler yeterli katılımın olduğunu iddia etse de seçimleri izleyen haber ajansları, 2004 seçimlerindeki katılımın dünkü katılımdan 3 kat daha fazla olduğunu kaydetti. Afganistan Seçim Komisyonu ise, 17 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimlerde katılım oranının yüzde 50'yi bulabileceğini açıkladı. Komisyon Başkanı Zekria Barakzai, "6 bin 500 seçim merkezinin yüzde 95'ini açmış bulunuyoruz" dedi. Seçimleri 2 bini yabancı 270 bin gözlemci izliyor. Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin bir haftayı bulabileceği belirtiliyor.

'PARMAĞI KESERİZ'
Seçimlerde, ABD işgalinin başlamasının ardından ilk göreve gelen 2001'den beri Devlet Başkanı olan Hamid Karzai, eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ile eski Maliye Bakanı Eşref Gani de dahil 36 aday yarışıyor. Ülkeye istikrar getirememesi ve köktendinci Taliban'ı etkisizleştirememesi nedeniyle büyük eleştiri alan Karzai'nin yine de seçimlerde birinci gelmesi bekleniyor. Taliban'ın "oy verenin parmağını keseriz" tehdidinin ardından kuzeyde bir kasabada çıkan çatışmada 22 isyancıyla 1 emniyet görevlisi öldü. Emniyetin açıklamasına göre, başkanlık seçiminde oy verme işleminin askıya alınmasına neden olan çatışmalarda, en az 20 radikal dinci militan da yaralandı. Yetkililer, oy sandıklarının kapanmasına iki saat kalana kadar çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

OYLARI YAKTILAR

Görgü tanıkları Taliban'ın, ülkenin güneyi ve kuzeyindeki bazı kasaba ve şehirlerle Gazne vilayetine roket saldırıları düzenlediklerini bildirdi. Bir roketin de Helmand vilayetinde oy vermekte olanların yakınına isabet etmesi sonucu küçük bir çocuğun öldüğü ve Kabil'de de seçim bürosu olarak kullanılan bir lisede meydana gelen patlamanın, bir seçim izleme görevlisinin yaralanmasına yol açtığı belirtildi. Ayrıca Herat kentinde bir oy verme merkezinin ateşe verilmesi üzerine tüm oyların yandığı kaydedildi.

OBAMA'NIN TESTİ

Seçimler aynı zamanda istikrar isteyen ABD Başkanı Barack Obama için de bir test niteliği taşıyor. Bu yıl Afganistan'a gönderilen 30 bin ABD askerinin yerleşmesiyle uluslararası güç sayısı ilk kez 100 bini geçmiş oldu. NATO Başkanı Anders Fogh Rasmussen de, sandık başına gitmenin Afgan halkının demokrasi istediğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

"FIRST LADY" DE OYUNU VERDİ

Afganistan'ı 2001'den beri yöneten Devlet Başkanı Hamid Karzai, dün oyunu kullandıktan sonra halkı da Taliban tehditlerine karşı oy vermeye çağırdı. Seçimlerin favorisi olan Karzai, kazanacağından emin olduğunu söyleyerek, vatandaşlarına, "Şiddete hayır, oy kullanın" diye seslendi. Afgan liderin çok fazla göz önüne çıkmayan eşi Zinad Karzai de sandık başındaydı.


BİZE ULAŞIN