ABD mahkemesinden Ermeni lobisine darbe

1915 olaylarında ölen Ermeniler'in sigorta şirketlerine tazminat davası açmasını mümkün kılan yasa, eyalet mahkemesi tarafından "Dış politikayı biz belirlemeyiz" diyerek iptal edildi

ABD'nin büyük Ermeni nüfusu barındıran California eyaletinde mahkemenin verdiği bir karar, Ermeni diasporasında soğuk duş etkisi yarattı. 2000'de kabul edilen ve 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermenilerin mirasçılarına sigorta şirketlerine karşı dava açma yetkisi veren yasa, San Francisco 9'uncu temyiz mahkemesi tarafından iptal edildi. 1'e karşı 2 oyla alınan kararda, ABD'nin dış politikasının federal devlet tarafından belirlendiği ve eyaletlerde uygulanan yasaların bu ilkeyi ihlal edemeyeceği belirtildi.

ERMENİLER PROTESTO ETTİ

Kararda Yargıç David Thompson'ın "ABD'de federal devlet, Birinci Dünya Savaşı'ndaki Ermeni ölümleri konusunda siyasi anlamlar taşıyan 'soykırım' kelimesinin kullanılmamasına yönelik bilinçli bir karar almıştır" ifadelerine yer verildi. ABD'de yaşayan Ermeniler ise kararı protesto etti. Ermenileri temsil eden avukat Brian Kabateck, kararın yanlış olduğunu belirtti ve "Bu bir felaket. California'da yaşayan 1 milyon civarında Ermeni'ye, soykırım kelimesinin kullanılmasının dahi yasa dışı olduğu söyleniyor" ifadelerini kullandı. Kabateck, bir üst mahkemeye başvuracaklarını kaydetti. ABD'de 1915'te yaşanan olaylar merkezi hükümet tarafından 'katliam' veya 'kıyım' sözcükleriyle tanımlanıyor.

"TERMİNATÖR" DESTEKLİYORDU
California eyaleti ise 9 yıl önce çıkarılan bir yasa ile 1915 olaylarını soykırım olarak tanıdı. Aynı yasa uyarınca ABD'deki Ermenilere 1915'te hayat sigortası yaptırdıktan sonra ölen akrabalarının sigorta bedellerini kanunsuz olarak ellerinde tuttukları iddiasıyla şirketlere dava açma hakkı tanındı. California valisi, eski aktör Arnold Schwarzenegger, geçmişte 1915 olaylarında yaklaşık 1,5 milyon Ermeninin yaşamını yitirdiğini, 500 bininin ise yurdundan kovulduğunu öne sürmüştü. California'da Schwarzenegger'in seçildiği 2004'ten bu yana 1915 olayları soykırım olarak nitelendiriliyor ve 19-26 Nisan arasındaki hafta Ermeni soykırımını anma günleri olarak ilan ediliyor.

BİZE ULAŞIN