Sri Lanka Pakistan ordusunu eğitecek

Tamil gerillalarını yenilgiye uğratan Sri Lanka ordusu, Taliban'a karşı Pakistan ordusunu eğitecek.

Sri Lanka ordusundan yapılan açıklamaya göre Pakistan hükümeti, isyancılarla savaşta büyük tecrübe sahibi olan Sri Lanka'dan Taliban'a karşı savaşan askerlerini eğitmesini istedi.

İstek üzerine Sri Lanka'nın yeni ordu komutanı Jagath Jayasuriya, "Pakistan'dan Taliban'a karşı mücadele veren askerlerini eğitmemiz için talep gelince, geçtiğimiz aylarda Tamil gerillalarına karşı çok çetin mücade verdiğimiz kuzeydeki Mullaitivu, Kilinochchi ve Vavuniya bölgelerinde, yerli ve yabancı askeri personele tecrübelerimizi aktarmak için yeni askeri eğitim merkezleri açmaya karar verdik." dedi.

Sri Lanka'da 1976 yılında kurulan Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları örgütü adada hükümete karşı Asya'nın en uzun silahlı mücadelesini verdi. İlk defa intihar kemerlerini icat eden, kendi hava, deniz kuvvetleri olan örgüt bazı dönemler adanın üçte ikisini kontrol etmeyi başardı.

Sri Lanka ordusunun 2006 yılında başlattığı şiddetli saldırılara dayanamayan kaplanlar, geçtiğimiz Mayıs ayında örgütü kuruluşundan beri idare eden liderlerini kaybederek ilk defa askeri alanda mutlak yenilgiyi kabul etti.

Tamil gerillalarına karşı uyguladığı savaş taktiklerini kitapçık haline getiren Sri Lanka ordusu, daha şimdiden terörle mücadele eden birçok ülkeden askerlerini eğitme talebi almış durumda.

Başta Birleşmiş Milletler ve önemli uluslararası örgütler ise Sri Lanka ordusunun Tamil kaplanlarına karşı verdiği mücadelenin sadece son birkaç ayında yaklaşık 10 bin sivilin hayatını kaybettiğini, 300 bin insanın topraklarını terk etmek zorunda kaldığını ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN